خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دو متهم در تهران مجموعا به ۱۱۴ضربه شلاق محکوم شدند

دو متهم در تهران مجموعا به ۱۱۴ضربه شلاق محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – دو متهم در تهران توسط دادگاه کیفری یک این استان در کنار سایر مجازات ها مجموعا به تحمل ۱۱۴ ضربه شلاق محکوم شدند.  این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، ۲ متهم در تهران به تحمل ضربات شلاق محکوم شدند.

بر اساس این گزارش، زن و مرد جوانی که در سال ۹۵ از یک زن دندانپزشک با پاشیدن آب جوش روی وی، سرقت کرده بودند در حالی در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستادند که زن دندانپزشک برای آنها اشد مجازات خواست.

زن دندانپزشکی به نام آتنا به قضات گفت: “سال ۹۵ دانشجوی رشته دندانپزشکی بودم. من خانه ای در سعادت آباد اجاره کرده بودم و با مادرم در آن زندگی می کردم . من به تنهایی از پس هزینه اجاره خانه بر نمی آمدم به همین خاطر در سایت دیوار دنبال یک هم خانه می گشتم تا اینکه یک زن و مرد برای بازدید به خانه ام آمدند”.

وی ادامه داد: “آنها پس از بررسی خانه یک باره به سمتم حمله کردند و من متوجه شدم در دام دزدان افتاده ام. مرد جوان با پنجه بوکس به صورتم زد و من برای دفاع از خودم دستم را به سمت کتری آب جوش بردم اما آنها کتری آب جوش را به سر و صورتم پاشیدند که به شدت دچار سوختگی شدم. آنها دست و پایم را با طناب بستند و پس از سرقت لپ تاپ، گوشی موبایل آیفون و چند عینک مارک دار گران قیمت از خانه‌ام گریختند.آنها مرا تا یک قدمی پرتگاه مرگ کشاندند.”

سپس سرخان که تبعه کشور افغانستان است در جایگاه متهم ایستاد و اتهامش را نپذیرفت.

وی گفت: “من در پارکی در میدان صادقیه نگهبان بودم و شیما را از قبل می شناختم. او به پارک آمد و گفت خواهرش اسباب کشی دارد و از من خواست تا در اسباب کشی به آنها کمک کنم. من سوار پرشیا شیما شدم و به سعادت آباد رفتم اما وقتی وارد خانه زن جوان شدیم شیما به او حمله کرد و به رویش آب جوش پاشید. او دست و پای زن جوان را بست و من از دیدن این صحنه تعجب کردم. چون غیرقانونی وارد ایران شده بودم بلافاصله فرار کردم. شیما خودش اموال زن جوان را سرقت کرده است”.

سپس شیما در جایگاه ویژه ایستاد و انگشت اتهام را به سمت همدستش نشانه رفت. وی گفت: “من به شیشه اعتیاد داشتم و صاحب دو فرزند بودم. سرخان را از قبل می شناختم .او ساقی مواد مخدر بود. آخرین بار وقتی به شدت با همسرم دعوا کرده بودم در سایت دیوار به دنبال یک هم خانه گشتم که با آگهی آتنا روبه رو شدم”.

وی ادامه داد: “من و همسرم در یک اتاق در خانه مادر شوهرم زندگی می کردیم و من از این موضوع ناراحت بودم .از شوهرم می خواستم تا آنجا را ترک کنیم اما قبول نمی کرد. یک روز وقتی سراغ سرخان رفتم تا از او شیشه بگیرم. من به او گفتم دنبال یک هم خانه هستم وسرخان گفت برای بازدید خانه همراهم می آید”.

این متهم گفت: “وقتی به خانه آتنا رفتیم ،من مشغول صحبت کردن با مادر او آتنا بودم که سرخان یکباره با پنجه بوکس به زن دندانپزشک حمله کرد و یک ضربه به او زد. آتنا کتری آب جوش را به سمت من باشید که دچار سوختگی شدم و بلافاصله آنجا را ترک کردم. احتمالا بعد از اینکه من خانه زن دندانپزشک را ترک کردم سرخان دست و پای او را بست و اموالش را سرقت کرد. من همان روز به بیمارستان رفتم و چند روزی آنجا بستری شدم”.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و با توجه به مدرک های موجود در پرونده، شیما را به ۱۵ سال زندان۷۴ضربه شلاق، رد مال و ۴۲ درصد دیه کامل محکوم کردند .سرخان نیز به ۵ سال زندان ،۴۰ ضربه شلاق، رد مال و طرد ایران محکوم شد.

متهمان به این حکم اعتراض کرده و درخواست فرجام خواهی را مطرح کردند. به این ترتیب قرار شد تا پرونده در دیوان عالی کشور مجدد بررسی شود.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید