خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  یک متهم در تهران به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد

یک متهم در تهران به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد

خبرگزاری هرانا – یک متهم در تهران توسط دادگاه کیفری این استان در کنار سایر مجازات ها به تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد. این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک متهم در تهران در کنار سایر مجازات به تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از ۹ خرداد ماه سال ۹۷ به دنبال ناپدید شدن پسر ۲۴ ساله به نام کیوان آغاز شد. شواهد نشان می داد کیوان آخرین بار همراه دوست سابقش آرش بیرون رفته بود که دیگر بازنگشت. آرش به عنوان نخستین مظنون بازداشت شد و به قتل اعتراف کرد و گفت: “دوستش را کشته و جسدش را دفن کرده است”.

متهم در اعترافات خود گفت: “من و کیوان با هم همکلاسی بودیم و همیشه به خانه هم رفت و آمد داشتم. سالها پیش یک بار مجبور شدم در خانه آنها به حمام بروم اما آن روز کیوان از من عکس گرفت و می‌خواست مرا آزار بدهد که قبول نکردم اما تهدیدم کرد اگر به خواست اش تن ندهم تصاویر برهنه مرا پخش می کند و آبرویم را میبرد. او مرا آزار داد و این شروع ماجرا بود”.

وی ادامه داد: “من که از این وضعیت خسته شده بودم آخرین بار با ماشین دنبالش رفتم و گفتم بهتر است دست از سرم بردارد اما او قبول نکرد. من که عصبانی شده بودم با مشت به صورتش ضربه زدم و برای اینکه بتوانم فرار کنم به او چاقو زدم. چون نیمه شب بود از ترسم جنازه را در حاشیه فرودگاه امام خمینی از ماشین بیرون انداختم. ازباک ماشین بنزین بیرون آوردن و آن را آتش زدم. سپس جنازه سوخته را داخل یک گودال دفن کردم و برای این که پلیس را گمراه کنم کیف پول و انگشتر او را برداشتم و یک روز بعد آن ها را بیرون انداختم”.

در پایان جلسه ،قضات دادگاه وی را به پزشکی قانونی معرفی کردند تا کارشناسان درباره وضعیت وی اظهار نظر کنند.

با تکمیل تحقیقات آرش بار دیگر پای میز محاکمه ایستاد.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و پس از بررسی، طبق بند الف ماده ۳۰۳ قانون مجازات اسلامی متهم را از اعدام و پرداخت دیه معاف کرده و وی را به ۳سال زندان با احتساب روزهای بازداشت و پرداخت یک دهم دیه کامل و ۳۱ ضربه شلاق محکوم کردند. هیات قضایی با توجه به اینکه قصد متهم از سرقت اموال قربانی از بین بردن آثار جرم بوده و پس از قتل آنها را نفروخته و بیرون انداخته است، او را از اتهام سرقت نیز تبرئه کردند.

اما این حکم در دیوان عالی کشور تایید نشد و قضات عالی رتبه اعلام کردند لازم است روابط کاری و مالی بین متهم و مقتول بررسی شود. چرا که ممکن است انگیزه جنایت مالی بوده باشد.

به این ترتیب تحقیقات درباره روابط کاری و مالی میان متهم به قتل و مقتول بررسی شد و آرش بار دیگر در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و با توجه به رضایت اولیای دم وی را به پرداخت دیه و ۱۰ سال زندان محکوم کردند. آرش همچنین به خاطر حتک حرمت به جسد به ۵۰ ضربه شلاق و به خاطر جنایت بر میت به پرداخت دیه محکوم شد.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید