خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی دو زندانی از اعدام در استان های البرز و چهارمحال و بختیاری

رهایی دو زندانی از اعدام در استان های البرز و چهارمحال و بختیاری

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در استان های البرز و چهارمحال و بختیاری که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با جلب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، رییس شورا‌های حل اختلاف استان چهارمحال و بختیاری از رهایی یک زندانی محکوم به اعدام در شهرکرد بدنبال اخذ رضایت از اولیای دم خبر داد”.

کرم شیخ پور، معاون قضایی رییس کل و رییس شورا‌های حل اختلاف استان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: “در راستای اجرای دستورالعمل ریاست قوه قضاییه مبنی بر نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در جامعه، یک فقره پرونده قتل با تلاش اعضاء شعبه شورا‌های حل اختلاف در زندان شهرکرد به صلح و سازش منجر شد و اولیای دم با گذشت از حق قانونی خود برای اعدام متهم به قتل، موجب رهایی وی از چوبه دار شدند”.

رییس شورا‌های حل اختلاف استان چهارمحال و بختیاری ضمن تقدیر از اعضاء پر تلاش شورا‌های حل اختلاف استان چهارمحال و بختیاری، ترویج فرهنگ صلح و سازش را اقدامی خداپسندانه برشمرد و عنوان کرد: “حل اختلافات مردم، گذشت و محبت را در جامعه بیشتر می‌کند”.

رهایی از اعدام یک زندانی در استان البرز

به گزارش رکنا، یک زندانی در استان البرز که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، به دنبال کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از سیزدهم آبان سال ۹۰ به ‌دنبال تماس تلفنی با مرکز فوریت‌های ۱۱۰ و اعلام کشف جسد زن ۴۴ساله‌ای به نام فریبا شروع شد. برادر مقتول که در صحنه حضور داشت در تحقیقات اولیه به افسر پرونده گفت: “ساعتی قبل برای سرزدن به خواهرم به خانه‌اش آمدم اما با جسد خونین او رو به رو شدم و موضوع را به پلیس خبر دادم”.

در حالی که تحقیقات برای شناسایی و دستگیری متهم ادامه داشت چند روز بعد پسر ۲۲ ساله‌ای به اداره پلیس رفت و گفت: من خاله‌ام را کشتم.

فرید، متهم این پرونده در اعترافاتش گفت: “خاله‌ام سه بار ازدواج کرده و طلاق گرفته بود، این اواخر رفتارش به کلی تغییر کرده بود و مردان غریبه به خانه‌اش رفت و آمد داشتند من از این موضوع خیلی ناراحت بودم. یک شب به خانه‌اش رفتم و گفتم می‌خواهم اینجا بمانم او هم قبول کرد اما نیمه شب به اتاقش رفتم و او را خفه کردم سپس با چاقو چند ضربه به او زدم و بعد هم با بیرون آوردن لباس‌هایش و سرقت طلاها و کارت عابربانکش طوری صحنه‌سازی کردم که پلیس تصور کند خاله‌ام قربانی نقشه یک سارق شده است”.

متهم ادامه داد: “وقتی فرار کردم عذاب وجدان یک لحظه راحتم نمی‌گذاشت، به همین خاطر تصمیم گرفتم خودم را معرفی کنم”.

وی به اتهام قتل در شعبه یکم دادگاه کیفری استان البرز به ریاست قاضی هدایت رنجبر تحت محاکمه قرار گرفت و به اعدام محکوم شد، اما با گذشت حدود ۹ سال از این ماجرا اولیای دم برای اجرای حکم حاضر نمی شدند تا اینکه متهم با درخواست اعمال ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی از قضات خواست که برای پرونده‌اش تعیین تکلیف کنند.

قضات دادگاه نیز با برگزاری جلسه‌ای از خانواده مقتول خواستند که تکلیف این پسر زندانی را روشن کنند که در این جلسه فرزندان مقتول سرانجام از اعدام پسرخاله‌شان صرف نظر کردند و بدین ترتیب وی از مجازات مرگ رهایی یافت.

پس از پایان جلسه دادگاه قضات وارد شور شده و متهم را از جنبه عمومی جرم به هشت سال وشش ماه حبس محکوم کردند که با احتساب مدت زمانی که متهم در زندان بوده است او بزودی آزاد خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید