خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  آخرین وضعیت اعتراضات آذربایجان؛ احراز هویت ۷ تن دیگر از بازداشت شدگان، همزمان با آزادی ۷ تن

آخرین وضعیت اعتراضات آذربایجان؛ احراز هویت ۷ تن دیگر از بازداشت شدگان، همزمان با آزادی ۷ تن

خبرگزاری هرانا – در ادامه اعتراضات اخیر در برخی از شهرهای آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین تعداد پرشماری بازداشت شده‌اند. هویت ۷ تن دیگر از بازداشت شدگان در شهرهای تبریز، تهران و رشت توسط هرانا احراز شده است. سه تن از این افراد طی روزهای گذشته با تودیع قرار و یا دادن تعهد آزاد شده‌اند. امروز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه نیز هشت تن از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی پارک جیرال اردبیل به نام‌های عسگر اکبرزاده، علی خیرجو، میثم جولانی، مرتضی پروین، مجتبی پروین، مصطفی پروین، مهدی هوشمند و بهمن خیرجو از زندان اردبیل به بازداشتگاه موقت این زندان منتقل شدند. همچنین سجاد و محمد جولانی  که پیشتر در جریان تجمعی اعتراضی در اردبیل بازداشت شدند، دیروز با تودیع قرار وثیقه از زندان این شهر آزاد شدند. این اعتراضات در واکنش به تحولات اخیر در منطقه صورت گرفته است. هرانا پیشتر در گزارش‌هایی از بازداشت ۷۴ شهروند دیگر در تجمعاتی مشابه در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، رشت، کلیبر و زنجان خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه اعتراضات اخیر در برخی از شهرهای آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین تعداد پرشماری بازداشت شده‌اند.

هویت شمار دیگری از بازداشت شدگان تجمعات روز یکشنبه ۲۷ مهرماه در شهرهای مختلف، امروز توسط هرانا احراز شده است. محبوب محمدی، ابوذر خدایی و جبرئیل قلی‌پور در تهران، ملیحه برقی و مقصود باقری در تبریز و ودود اسدی و محمد عینی در رشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. از این میان محبوب محمدی، ابوذر خدایی و جبرئیل قلی‌پور ساعاتی پس از بازجویی آزاد شدند.

گفته می‌شود که خانم برقی در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

روز دوشنبه ۲۸ مهرماه آیدین ذاکری در مشگین شهر و رضا سیدنوری در پارس آباد مغان به ترتیب با تودیع قرار وثیقه ۳۰ و ۷۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

سجاد جولانی، محمد جولانی که پیشتر در جریان تجمعات اعتراضی در پارک جیرال اردبیل به همراه ۱۰ تن دیگر بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شدند، روز دوشنبه ۲۸ مهرماه با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان این شهر آزاد شدند.

امروز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه هشت تن از بازداشت شدگان تجمع پارک جیرال اردبیل به نام‌های عسگر اکبرزاده، علی خیرجو، میثم جولانی، مرتضی پروین، مجتبی پروین، مصطفی پروین، مهدی هوشمند و بهمن خیرجو از زندان اردبیل به بازداشتگاه موقت این زندان منتقل شدند.

همچنین زینال تنهایی امروز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. آقای تنهایی پیشتر در تاریخ ۱۳ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شده بود.

هرانا روز گذشته در گزارشی از بازداشت ۱۶ شهروند دیگر در این رابطه به نام‌های سارا طوری، ابراهیم فرج زاده، عیسی یگانه، علی حاج محمدی، ناصر احمدی، محرم کریمی، رضا زارعی، سیامک کوشی، رسول رضوی، اکبر مهاجر و حسین محمدیان در تبریز، ابراهیم گنجی (جنگی)، مدیر مسئول نشریه دانشجویی یاغیش دانشگاه گیلان در رشت، آیدین ذاکری و عفت نیکبخت در مشگین شهر و حسین امیر هجری در تبریز و رضا سیدنوری در پارس آباد مغان خبر داد.

از میان این شهروندان عیسی یگانه، علی حاج محمدی، ناصر احمدی و محرم کریمی که در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند، شب یکشنبه ۲۷ مهر آزاد شدند. حسین بالاخانی از بازداشت شدگان اعتراضات ۸ مهرماه در اردبیل نیز روز یکشنبه ۲۷ مهر با تودیع قرار از زندان اردبیل آزاد شد.

ماموران امنیتی روز یکشنبه ۲۷ مهرماه به قصد بازداشت سیامک سیفی در شهرستان مشگین شهر و محمد محمودی و شاهین برزگر در تبریز به منزل این افراد رفتند که به دلیل عدم حضور این شهروندان در منزل موفق به بازداشت این افراد نشدند.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

اوایل مهرماه امسال اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین صورت گرفت که در طی آن ۵۸ تن از شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان بازداشت شدند. شماری از این افراد آزاد شده و برخی کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشت بسر می‌برند.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید