خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی جهت تحمل حبس به زندان بیرجند منتقل شد

فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی جهت تحمل حبس به زندان بیرجند منتقل شد

برگزاری هرانا – فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی امروز دوشنبه ۲۸ مهر پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب بیرجند بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان بیرجند منتقل شد. آقای زیرگی مقدم پیشتر در بخش نخست پرونده خود توسط دادگاه تجدیدنظر استان خراسان جنوبی، به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند بهایی در بخش دوم پرونده خود نیز توسط دادگاه کیفری بیرجند به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال زندان در خصوص وی قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۸ مهرماه ۱۳۹۹، فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی جهت تحمل حبس به زندان بیرجند منتقل شد.

آقای زیرگی مقدم پیشتر طی ابلاغیه‌ای جهت تحمل حبس به شعبه دوم واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب بیرجند احضار شد.

فرید زیرگی مقدم در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات در بیرجند بازداشت و در تاریخ ۱۶ شهریور ۹۸ با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی آزاد شد. مامورین پیش از بازداشت منزل وی را مورد تفتیش قرار داده و برخی لوازم شخصی از جمله تلفن های همراه آقای مقدم و خانواده‌اش و کامپیوتر شخصی وی را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

رسانه های نزدیک به حکومت در آن زمان به نقل از اداره کل اطلاعات استان خراسان جنوبی از بازداشت یک شهروند در شهرستان بیرجند خبر دادند. این نهاد امنیتی همچنین بدون اشاره به هویت وی مدعی شده بود که فرد مذکور “در راستای تشدید تحریم‌ها” علیه ابران در استان‌های البرز و خراسان جنوبی فعالیت داشته و یکی از اعضای “فرق ضاله”بوده است. نهادهای امنیتی و رسانه‌های نزدیک به حکومت غالبا پیروان آئین بهایی را اعضای “فرقه ضاله” می‌خوانند.

آقای زیرگی تیرماه امسال در بخش نخست پرونده خود توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب بیرجند به ریاست قاضی جعفر اسلام خواه از بابت اتهامات عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی و تبلیغ علیه نظام به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی در نهایت توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان جنوبی از اتهام  تبلیغ علیه نظام تبرئه و به اتهام عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهایی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

دادگاه برای صدور حکم به مدیریت یک کانال تلگرامی که شهروندان بهایی در آن عضویت داشتند استناد کرده است. همچنین صدور این حکم در صورتی است که تشکیلات بهایی در ایران سال‌ها پیش به فعالیت خود پایان داده است.

وی همچنین مردادماه امسال در بخش دوم پرونده خود توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ بیرجند به ریاست قاضی مهدی شیری عباس آباد به اتهام “توهین به مقدسات اسلام” به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. از دلایل صدور این حکم فوروارد کردن مطالبی در خصوص تفسیر آیین بهایی از مهدویت، خاتمیت، معاد و قیامت در یک کانال تلگرامی عنوان شده است.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال زندان درخصوص وی قابل اجرا است و دادگاه از قانون کاهش مجازات حبس در خصوص وی استفاده نکرده است.

فرید زیرگی مقدم، فرزند بهروز، متولد ۱۳۷۴، اهل و ساکن شهرستان بیرجند است. آقای زیرگی مقدم فرزند کوچک خانواده است. پدر وی ناشنوا و برادر بزرگش قطع نخاع و مادرش نیز از بیماری‌های مختلف رنج می‌برد. به گفته یک منبع نزدیک به آقای زیرگی مقدم وی پیشتر پس از آزادی موقت با دخالت نهادهای امنیتی از محل کار خود اخراج شده است. احضار آقای زیرگی مقدم جهت تحمل حبس در شرایطی است که با وجود شیوع ویروس کرونا در تمامی شهرهای ایران و زندان‌های کشور، خانواده ایشان نسبت به وضعیت وی در صورت اجرای حکم در نگرانی بسر می‌برند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید