خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن دو شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیریک/ مردم معترض جاده را بستند

کشته و زخمی شدن دو شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیریک/ مردم معترض جاده را بستند

خبرگزاری هرانا – امروز جمعه ۲۵ مهر، در پی شلیک بی ضابطه ماموران دریابانی سیریک دو شهروند کشته و زخمی شدند. مردم شهرستان سیریک در اعتراض به این اقدام ماموران با مسدود کردن محور میناب به جاسک دست به اعتراض زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹، در پی شلیک ماموران دریابانی سیریک دو شهروند کشته و زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، در این حادثه “محمد رستم زاده” فرزند ابراهیم از ناحیه شکم و “علی عاشوری نیا”  از ناحیه پا به شدت زخمی شدند که محمد بر اثر خونریزی شدید و عدم اعزام به موقع، در بیمارستان ابوالفضل میناب جان خود را از دست می‌دهد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: ”محمد و علی به دلیل نبود شغل مناسب مشغول به کار سوخت بری با قایق های خود بوده و از این راه معیشت خود را تامین می کردند”.

این منبع در ادامه گفت: ”قایق این دو شهروند بلوچ توسط نیروهای دریابانی سیریک توقیف می شود که محمد و علی برای مانع شدن از مصادره‌ی سوخت ها توسط ماموران با برخوردی آرام به سمت آنها رفتند که مورد هدف تیراندازی ماموران دریابانی قرار می گیرند”.

مردم شهرستان سیریک در اعتراض به این اقدام ماموران امنیتی با مسدود کردن محور میناب به جاسک دست به اعتراض زدند.

سالانه ده‌ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به‌جایی سوخت مشغول‌اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دی ماه ۹۷ با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید