خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  زندان رجایی شهر کرج؛ تایید ابتلای بیش از یکصد زندانی به ویروس کرونا

زندان رجایی شهر کرج؛ تایید ابتلای بیش از یکصد زندانی به ویروس کرونا

خبرگزاری هرانا – تا امروز ابتلای ۱۱۹ زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به ویروس کرونا توسط بهداری این زندان تایید شده است. زندانیان سیاسی نیز از این ابتلا در امان نمانده اند. فرهاد میثمی، فعال مدنی و فرهاد فهندژ، شهروند بهایی که پیشتر به این بیماری مبتلا و به سلول‌های انفرادی بند امن منتقل شدند، کماکان در این بند بسر می‌برند. با وجود نامه بهداری و رئیس زندان رجایی شهر مبنی بر اعزام این شهروند بهایی به مرخصی، دادستانی با این درخواست مخالفت کرده است. هرانا پیشتر در گزارشات مختلف از ابتلای ده‌ها زندانی دیگر ازجمله تعداد پرشماری از زندانیان محبوس در اندرزگاه ۲ و سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ و همچنین ۴۵ زندانی سنی مذهب در سالن ۱۱ بند ۴ زندان رجایی شهر کرج خبر داد و نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در این زندان هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ده‌ها زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

تا زمان تنظیم این گزارش مورخ ۲۱ مهرماه، ابتلای ۱۱۹ زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به ویروس کرونا توسط بهداری این زندان یا در پی اعزام زندانی به مرکز درمانی خارج از زندان تایید شده است.

زندانیان سیاسی نیز در میان این بیماران قرار گرفته اند، فرهاد میثمی، فعال مدنی و فرهاد فهندژ، شهروند بهایی محبوس در فرعی سالن امنیتی ۱۰ بند ۴ زندان رجایی شهر کرج که پیشتر به این بیماری مبتلا و به سلول‌های انفرادی بند امن این زندان منتقل شدند، کماکان در این بند بسر می‌برند.

آقای فهندژ  مبتلا به بیماری‌های گوارشی است و از بیماری قلبی نیز رنج می‌برد. این امر در کنار ابتلای وی به کرونا باعث افزایش نگرانی نزدیکان آقای فهندژ در خصوص وضعیت سلامت ایشان شده است. با وجود نامه بهداری و رئیس زندان رجایی شهر مبنی بر اعزام این شهروند بهایی به مرخصی، دادستانی با این درخواست مخالفت کرده است.

در همین رابطه، نتیجه تست کرونای پیمان عارفی و مهدی مسکین نواز، دو زندانی سیاسی دیگر منفی اعلام شده است. آقای مسکین نواز که روز یکشنبه ۱۳ مهر به دلایل نامعلوم به سلول انفرادی منتقل شد، در اعتراض به این انتقال دست به اعتصاب غذا زده بود. وی نهایتا روز گذشته به سالن ۳۶ بند ۱۰ این زندان منتقل شد.

هرانا پیشتر در گزارشی از ابتلای ۴۵ زندانی سنی مذهب در سالن ۱۱ بند ۴ زندان زندان رجایی شهر کرج خبر داد و نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در این زندان هشدار داده و گفته بود به این ترتیب زندانیان سیاسی محبوس در این زندان و ۷۵ زندانی محبوس در سالن ۱۲ در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند. وضعیت سلامت شماری از این زندانیان ازجمله؛ فرهاد سلیمی، خسرو بشارت، عبدالجبار حسینی، فرزاد شاه نظری، عبدالله شریعتی و برهان اصغریان وخیم‌تر از سایرین است. این زندانیان از رسیدگی پزشکی و دریافت دارو محروم هستند و تاکنون تنها یک نفر از آنان به بیمارستان خارج از زندان منتقل شده است.

همچنین طی یک ماه اخیر دستکم ۴ زندانی در اندرزگاه ۲ این زندان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. از جمله آخرین مورد، روز جمعه ۱۱ مهرماه ۱۳۹۹، یک زندانی متهم به قتل به نام  ذوق علی عباسی در پی ابتلا به بیماری کرونا در این زندان جان خود را از دست داد.

در این زندان شماری از زندانیان سیاسی دیگر از جمله، آرش صادقی مبتلا به نوع بدخیم سرطان استخوان به نام کندروسارکوما و افشین بایمانی و ابوالقاسم فولادوند هر دو مبتلا به بیماری قلبی مدت محکومیت خود را سپری می‌کنند؛ همین امر جان آنان را در صورت ابتلا به بیماری کرونا در معرض خطر جدی قرار خواهد داد.

پیشتر یک منبع مطلع از شرایط این زندانیان در این خصوص به هرانا گفت: “زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر از تاریخ ۲ اسفندماه ۹۸ تا خردادماه امسال به دلیل کرونا امکان ملاقات نداشتند. زندانیان سیاسی محبوس در سالن ۱۰ بند ۴ کماکان برای حفاظت از خانواده‌ها حاضر به ملاقات نیستند. اما متاسفانه پس از خردادماه ملاقات‌ها برقرار شد و احتمالا این ویروس از طریق ملاقات شرعی برخی زندانیان وارد شده است. به علاوه اینکه بعضی از زندانیان حاضر به رعایت پروتکل های بهداشتی نیستند و مسئولین زندان هم سخت گیری و نظارتی بر این مسئله ندارند!”

روز سه‌شنبه ۱۵ مهرماه ۱۳۹۹، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از زندانی کردن مدافعین حقوق بشر، وکلا، شهروندان خارجی و زندانیان دو-تابعیتی، فعالان محیط زیست و بازداشت شدگان اعتراض‌های مسالمت‌آمیز به ویژه در شرایط شیوع ویروس کرونا در زندان‌های کشور از دولت ایران خواست تا این افراد را هر چه سریع‌تر آزاد کند. در این بیانیه با اشاره به تجهیزات ناکافی، کمبود آب و وسایل ضدعفونی کننده در زندان‌ها، از دولت ایران خواسته شده است تا بی‌عدالتی در خصوص مدافعین حقوق بشر پایان دهد.

سازمان عفو بین‌الملل چندی پیش اعلام کرد نسخه‌هایی از چهار نامه را رویت کرده که از طرف مقامات سازمان زندان‌ها که زیر نظر قو قضائیه فعالیت می‌کند، به وزارت بهداشت نوشته شده و زنگ خطر را درباره کمبود شدید تجهیزات حفاظتی شخصی، مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات و لوازم پزشکی کلیدی به صدا درآورده است. وزارت بهداشت این درخواست‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و زندان‌های ایران همچنان در مقابل شیوع بیماری‌های واگیردار به شکلی فاجعه‌باری فاقد تجهیزات الزامی است.

این درحالی است که اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها، فروردین امسال در خصوص حفظ سلامت زندانیان مدعی شد که “ایران باید به عنوان مبتکر حمایت از حقوق زندانیان در دنیا شناخته شود”.

هرانا مردادماه امسال در گزارشی با عنوان “بحران کرونا؛ گزارشی جامع از وضعیت زندان رجایی شهر کرج و جدیدترین لیست زندانیان سیاسی” به وضعیت زندانیان سیاسی و امنیتی در زندان رجایی شهر کرج پرداخت و نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در این زندان هشدار داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید