خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  معوقات مزدی دو واحد صنفی/تهدید به اخراج و عدم رسیدگی به مطالبات خبرنگاران باشگاه خبرنگاران جوان

معوقات مزدی دو واحد صنفی/تهدید به اخراج و عدم رسیدگی به مطالبات خبرنگاران باشگاه خبرنگاران جوان

خبرگزاری هرانا – نیروهای پایگاه میراث فرهنگی جندی‌شاپور و ایوان کرخه در خوزستان و پرسنل بیمه روستایی مرکز بهداشت شهرستان بمپور معوقات مزدی طلب دارند. در خبری دیگر حدود ۶۰۰ خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان از اعمال فشار کارفرمای جدید خود برای امضای قرارداد موقت کار و عدم رسیدگی به مطالبات مزدی خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، عدم پرداخت حقوق هفت‌ماهه‌ی نیروهای پایگاه میراث فرهنگی جندی‌شاپور و ایوان کرخه در خوزستان دارد به مرز پرداختی‌های معوقه‌ی سال گذشته می‌رسد.

نیروهای پایگاه میراث فرهنگی جندی‌شاپور و ایوان کرخه، اعلام کردند: “عدم پرداخت معوقه‌ها طی یک سال گذشته تاکنون شرایط زندگی را برای ما هرلحظه سخت و سخت‌تر می‌کند و بلاتکلیفی مالی در کنار شرایط سخت زندگی اقتصادی باعث شده است تا نیروهای متخصص بین عشق و علاقه و تزلزل شغلی به تک انتخاب برسند. انتخابی برای ماندن با دست‌خالی و یا رها کردن آنچه خود دغدغه‌ی فرهنگی می‌نامند”.

یکی از این نیروها گفت: “چرا شرایط وخیم زندگی ما برای هیچ مدیری مهم نیست؟. ما داریم له می‌شویم و در این بین تنها حرفی که تاکنون شنیده‌ایم وعده بوده، اگر شرایط به این شکل ادامه پیدا کند زندگی‌های ما از هم می‌پاشد”.

یکی دیگر از این نیروها عنوان کرد: “تنها چیزی که به ما گفته شده این است که نامه زدیم، پیگیریم، تحمل کنید و دیروزود دارد ولی سوخت‌وسوز ندارد. متأسفانه هیچ‌کس نمی‌داند ما در چه شرایطی هستیم و در این اوضاع بد اقتصادی نه کسی به ما قرض می‌دهد و نه توانی بیشتر از این برای ما باقی‌مانده است. هیچ‌کس نمی‌گوید کی و تا چه زمانی باید منتظر پرداخت حقوق باشیم؛ فقط می گویند قرار است پرداخت کنند”.

یکی دیگر از این نیروها گفت: “متأسفانه هفته‌ی گذشته طی مراجعه‌ی حضوری، مدیرکل میراث فرهنگی استان در چند جمله کاملاً مارا مأیوس کرد”.

وی افزود: “مدیرکل میراث شخصاً به ما گفت که به رئیس پایگاه از ابتدای سال اعلام کردیم که دیگر نیازی به هیچ نیرویی در این پایگاه نداریم و می‌خواهیم تا این پایگاه را تعطیل کنیم. وی هیچ پاسخی در جواب چرایی این اتفاق به ما ندادند”.

معوقات مزدی پرسنل مرکز بهداشت شهرستان بمپور

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، رانندگان استیجاری و پرسنل بیمه روستایی مرکز بهداشت شهرستان بمپور پنج ماه است که حقوق دریافت نکردند.

یکی از پرسنل مرکز بهداشت بمپور در این خصوص گفت: ”پنج ماه است که هیچگونه پرداختی برای رانندگان استیجاری و پرسنل بیمه روستایی مرکز بهداشت بمپور انجام نشده است”.

این پرسنل مرکز بهداشت بمپور افزود: ”با وجود پیگیری های مکرر مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه، هیچکس پاسخگو نبوده و به مطالبات معوقه ما اهمیت داده نمی شود”.

این پرسنل عنوان کردند: “ما خانواده، زن و فرزند داریم و تنها منبع درآمدمان از همین راه است که در وضعیت بد اقتصادی و معیشتی و افزایش قیمت اقلام به شدت در تنگنا قرار داریم”.

تهدید به اخراج و عدم رسیدگی به مطالبات کارکنان باشگاه خبرنگاران

به گزارش ایلنا، شماری از خبرنگاران باشگاه خبرنگاران که هر کدام به صورت میانگین ۱۰ تا ۱۵سال سابقه کار دارند، از اعمال فشار کارفرمای جدید خود برای امضای قرارداد موقت کار خبر دادند.

بر اساس این گزارش، این خبرنگاران که تعداد آنها به حدود ۶۰۰ نفر می‌رسد، از ۱۰ تا پانزده سال پیش به امید استخدام در صداوسیما همه شرایط سخت کار در باشگاه خبرنگاران جوان را با حداقل حقوق و بدون دریافت بیمه پذیرفته‌ بودند. این خبرنگاران که سال‌ها بدون قرارداد در استخدام باشگاه خبرنگاران مشغول کار بوده‌اند، تا پایان مهر ماه جاری فرصت دارند قرارداد ۱۴ الی ۱۵ بندی که کارفرمای جدید به آنها ارایه داده را امضا کنند در غیر این‌صورت امکان ادامه همکاری و دریافت مطالبات معوقه برایشان وجود ندارد.

این خبرنگاران جوان در طول سال‌ها خدمت در باشگاه خبرنگاران از دریافت حقوق قانونی کار محروم بوده‌اند. در عین حال حق بیمه شماری از آنها تا سال پیش پرداخت نشده و شماری نیز به صورت خویش‌کارفرما حق بیمه‌ خود را به تامین اجتماعی پرداخت کرده‌اند.

در حال حاضر خبرنگاران یاد شده از اعمال فشارهای کارفرمای جدید خود برای تبدیل وضعیت استخدامی انتقاد می‌کنند.

این خبرنگاران که پیش از این حقوق ماهانه خود را از صداوسیما دریافت می‌کرده‌اند، درباره علت مخالفت خود با امضای قرار داد جدید گفتند: “به دلیل نبود امنیت شغلی، با پیشنهاد کارفرمای جدید برای امضای قرارداد پیمانکاری مخالفت کرده‌ایم و می‌دانیم که در قرارداد پیمانکاری هیچ ضمانتی برای استمرار رابطه کاری و دریافت مزایای انگیزشی وجود ندارد”.

آنها اظهار داشتند: “حدود یکسال است از ورود کارفرمای جدید با عنوان شرکت تامین نیرو صحبت می‌شود که درنهایت ماه پیش به صورت رسمی آماده عقد قرارداد با خبرنگاران باشگاه شد. نگرانی ما از حضور این شرکت به عنوان کارفرما، تامین نشدن امنیت شغلی‌مان است در عین حال می‌ترسیم همه سوابق شغلی‌مان در ۱۴ تا ۱۵ سال گذشته از بین برود و نتوانیم سنوات پایان خدمت خود را در زمان بازنشستگی بگیریم”.

این خبرنگاران افزودند: “مدتی‌ست به دلیل مخالفت ما با امضای قرارداد با کارفرمای تازه از طرف عوامل کارفرمای جدید تحت فشار قرار گرفته‌ایم و آنها نیز با گرو نگه داشتن حقوق شهریور ماه، ما را تهدید به اخراج کرده‌اند. این مسئله هم‌اکنون به کابوسی برای ادامه همکاری‌مان با باشگاه تبدیل شده است”.

آنها در ادامه گفتند: “ما با برخی مفاد این قرارداد ۱۴ تا ۱۵ بندی مخالفیم. قبول این بندها امنیت شغلی و مطالبات‌مان را به مخاطره می‌اندازد و به نظر می‌رسد به عنوان یک خبرنگار تازه‌کار مشغول به کار هستیم. این درحالی‌ست که سال‌ها برای شبکه‌های خبری صداوسیما سوژه‌های خبری پیدا کرده‌ایم و در طول این سال‌ها امیدوار بودیم بعد از این همه تجربه صداوسیما ما را استخدام رسمی کند”.

آنها همچنین عنوان کردند: “سال‌ها برخلاف بند ۸ این قرارداد که به پرداخت حقوق و مزایای قانونی کار تاکید دارد به ما حقوق داده شده است. در حال حاضر نیز به ما گفته شده؛ قرار نیست این بند از قرارداد اجرایی شود و همچنان حقوق ما به صورت حداقلی بدون مزایا پرداخت خواهد شد”.

به گفته این خبرنگاران؛ از مجموع حدود ۶۰۰ خبرنگار شاغل در باشگاه خبرنگاران جوان حدود ۴۰۰ نفر در تهران و مابقی در سایر استان‌ها مشغول کارند. در حال حاضر طبق اطلاعیه‌ای که در تابلوی اعلانات محل کارمان نصب شده همه خبرنگاران نسبت به امضای قرارداد جدید با کارفرمای تازه و تحویل مدارک تا پایان مهرماه فرصت دارند.

این خبرنگاران افزودند: “میزان دریافتی یک خبرنگار باشگاه با ساعت‌ها اضافه‌کاری به ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تومان نمی‌رسد این درحالیست که اکثر کسانی که در باشگاه با این شرایط حداقل حقوق کار می‌کنند، به امید استخدام از همه مطالبات قانونی خود حتی دریافت عیدی و پاداش پایان سال گذشته‌اند”.

آنها در ادامه افزودند: “سال پیش باشگاه بعد از سال‌ها همه خبرنگاران را بیمه تامین اجتماعی کرد اما بعد از استعلامی که از تامین اجتماعی گرفتیم، متوجه شدیم حق بیمه‌های برخی خبرنگاران به صورت ناقص پرداخت شده است. در عین حال کارفرما ملزم به پرداخت یک ماه حقوق به ازای یک سال کار به عنوان سنوات است اما این مورد نیز برای ما خبرنگاران باشگاه رعایت نشده است”.

این خبرنگاران در ادامه مشکلات خود افزودند: “ما خبرنگاران با روزی ۸ تا ۱۲ ساعت کار مداوم و سخت از حداقل‌های مزدی محروم هستیم و مسئولان صداوسیما به مشکلات‌مان که در نتیجه حضور پیمانکار جدید ممکن است ایجاد می‌شود، اعتنایی نمی‌کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید