خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز یکشنبه ۲۰ مهر، شماری از پرستاران شرکتی خوزستان در محوطه دانشگاه علوم پزشکی اهواز، حدود ۵۰ تن از کارگران خدمات شهری شهرداری اروندکنار آبادان در مقابل ساختمان شهرداری این شهر، گروهی از کارگران خط و ابنیه راه آهن لرستان در مقابل ساختمان اداره کل راه آهن این استان، جمعی از کارگران پروژه آبیاری دشت سیستان در مقابل ساختمان جهادکشاورزی زابل، تعدادی از ساکنان روستای بنان زرند برای دومین روز متوالی در مقابل معدن زغال سنگ خمرود و تنی از کسبه محله استادسرای شهر رشت در محدوده این منطقه، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۹۹، شماری از پرستاران شرکتی خوزستان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در محوطه دانشگاه علوم پزشکی اهواز، دست به تجمع اعتراضی زدند.

در همین رابطه یکی از پرستاران معترض گفت: “پرستاران شرکتی خوزستان، در ابتدای سال جاری ۲ حکم حقوقی و کارگزینی دریافت کردند و جز حق مسکن که در حکم دوم از یک‌میلیون ریال به سه میلیون ریال افزایش داشت هیچ امتیاز دیگری در آن اضافه نشده بود”.

این پرستار با اشاره به کاهش ساعات کاری، تسهیلات و حقوق‌ها گفت: “حقوق این ماه به همراه حق مسکن سه ماه پرداخت شد، اما از همه پرسنل در رشته‌های مختلف مبلغ ۶۰۰ هزار تومان کسر، اضافه‌کار از ساعتی ۱۵ هزار به ۱۲ هزار تومان کاهش و ۷۰ ساعت اضافه‌کار از حدود ۱ میلیون تومان به ۸۰۰ هزار تومان رسیده و همچنین بُن خدمات رفاهی که در گذشته حدود ۱ میلیون ۲۰۰ هزار تومان بود، به کمتر از ۳۰۰ هزار تومان، تغییر پیدا کرده است.”

 در ادامه یکی دیگر از پرستاران به نکته‌ای جالب و قابل تأمل اشاره کرد و افزود: “گفته شده است حقوقی که بیش از این شرکت آوای سلامت به شما پرداخت می‌کرده اشتباه بوده و از ماه جدید حقوق‌ها با محاسبات جدید و کاهش ۶۰۰ هزار تومانی پرداخت خواهد شد. در طی چند سال گذشته همیشه در ۶ ماهه اول سال، در فیش‌های حقوقی نرخ بیمه پرسنل شرکتی که کارگری هم محسوب می‌شوند ۱۸۰ هزار تومان بوده، اما در بعضی از ماه‌ها ۳۰۰ هزار تومان بابت آن کسر می‌شود و دلیل آن را هم مالیات اعلام می‌کنند.”

این پرستاران نسبت به نحوه محاسبه ساعات اضافه‌کاری هم منتقد بودند که در توضیح و تشریح آن گفتند: “به گفته کارفرما، نیروهای شرکتی باید ماهیانه ۷۰ ساعت شیفت اضافه‌کار پُر‌ کنند و بیش از این ساعت، مبلغی به حقوق آن‌ها اضافه نمی‌شود اما اگر شرکت شیفت اضافه‌ای مازاد بر ۷۰ ساعت برای پرسنل تعیین کند و پرستار در شیفت حاضر نشود از حقوق آن کسر می‌شود.”

پرداخت سنوات پرستاران شرکتی توسط شرکت آوای سلامت، از دیگر گلایه‌های آن‌ها بود و گفتند، این شرکت سنوات هر سال را پایان سال بعد پرداخت می‌کند.

این پرستار شرکتی خوزستان در پایان یادآوری کرد: “افزایش حقوق سال جاری نیروهای شرکتی، ابتدا ۲۱ درصد و بعد از آن به ۲۶ درصد افزایش پیدا کرد اما باگذشت بیش از ۶ ماه از سال، هیچ افزایشی در حقوق‌ها اعمال نشده است.”

تجمع کارگران خدمات شهری شهرداری اروندکنار آبادان

به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹، حدود ۵۰ تن از کارگران خدمات شهری شهرداری اروندکنار آبادان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، در مقابل ساختمان شهرداری این شهر دست به تجمع زدند.

این کارگران که در پنج ماه گذشته دستمزد و حق بیمه آنها کامل پرداخت نشده است، گفتند: “چندین سال است مطالبات مزدی و بیمه‌ای معوقه داریم. در حال حاضر نیز جدا از دستمزد اردیبهشت که به صورت کامل پرداخت شده، هر ماه مبالغی را به صورت علی‌الحساب دریافت کرده‌ایم. حق بیمه‌ها نیز چند ماه به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.”

این کارگران افزودند: “حداقل حقوق دریافتی کفاف زندگی ما را نمی‌دهد با این وجود بسیاری از مزایای مزدی کارگران فضای سبز همانند اضافه‌کاری‌ها و تعطیل‌کاری‌ها پرداخت نمی‌شود.”

کارگران شهرداری اروند کنار با بیان اینکه با وضعیت موجود، نگران افزایش مطالباتمان در ماه‌های آینده هستیم، تصریح کردند: “مدیریت شهری اروند کنارهنوز تمهیدات قابل قبولی برای پرداخت مطالبات کارگران انجام نداده و بهانه وی کمبود منابع مالی در شهرداری است.”

تجمع کارگران خط و ابنیه راه آهن لرستان

به گزارش کانال رسمی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن، امروز یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹، گروهی از کارگران خط و ابنیه راه آهن لرستان، در مقابل ساختمان اداره کل راه آهن این استان تجمع کردند.

معترضان علت اجتماع خود را اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ای خود، عنوان کردند.

تجمع کارگران پروژه آبیاری دشت سیستان

به گزارش خبرگزاری دانشجو، روز شنبه ۱۹ مهر ۹۹، گروهی از کارگران شرکت “جهادنصر همدان” که یکی از پیمانکاران پروژه آبیاری دشت سیستان است، در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی ۸ ماهه خود در مقابل ساختمان جهادکشاورزی شهرستان زابل تجمع کردند.

ین کمالی، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویان سیستان و بلوچستان در این خصوص گفت: “این طرح از روز اول با حواشی زیادی همراه بود و سرمایه فراوانی به آن تزریق شد اما سهم کارگر از این سرمایه به مانند همیشه کمترین سهم و آن هم باهزاران منت و پشت گوش انداختن است. تا جایی که کارگران و کارکنان برخی شرکت‌های پیمانکار این پروژه حتی ماه‌ها از حقوق حداقلی خود محروم بوده‌اند و دیگر توان خرید همان نان باقیمانده در سفره‌های کوچکشان را نیز نداشته و شرمنده خانواده هایشان شدند.”

این فعال دانشجویی ادامه داد: “تجمع کنندگان دلیل اجتماعشان را عدم دریافت بیش از ۸ ماه دستمزد عنوان کردند و از وضعیت بد معیشتی و سفره‌های خالیشان گلایه فراوانی داشتند. حتی گروهی نیز از عدم حضورشان در جمع خانواده به دلیل شرمندگی و شرمساری خود گفتند.”

تجمع کسبه محله استادسرای شهر رشت

به گزارش گیلان خبر، روز شنبه ۱۹ مهر ۹۹، جمعی از کسبه محله استادسرای شهر رشت در اعتراض به عدم پیشرفت پروژه طرح جمع آوری آب های سطحی، در محدوده این منطقه تجمع کردند.

یکی از معترضان در این خصوص گفت: “ما حدود سه الی چهار ماه با این پروژه درگیر هستیم و کار به کندی پیش می رود. متاسفانه هیچ کس پاسخگو نیست. ما همه جا نامه زدیم و استشهاد جمع کردیم، اما شهرداری، راهنمایی رانندگی و فرمانداری پاسخگو نیستند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید