خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  آزادی پرویز سیابی و تداوم بازداشت ۱۰ تن از معترضان پارک جیرال اردبیل

آزادی پرویز سیابی و تداوم بازداشت ۱۰ تن از معترضان پارک جیرال اردبیل

خبرگزاری هرانا – پرویز سیابی گرجان، یکی از بازداشت شدگان تجمع در پارک جیرال اردبیل، روز دوشنبه ۱۴ مهرماه با تودیع قرار وثیقه از زندان اردبیل آزاد شد. عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، سجاد جولانی، حسین بالاخانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، محمد جولانی، بهمن خیرجو، مرتضی پروین و سبحان بخشی، ۱۰ فعال ترک (آذربایجانی) بازداشت شده در جریان این تجمع نیز کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اردبیل در بازداشت بسر می‌برند. حامد حیدری باریس نیز روز شنبه ۱۲ مهرماه با تودیع قرار آزاد شده بود. این شهروندان روز سه‌شنبه ۸ مهر پس از تجمع در پارک جیرال این شهر توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. تجمع این شهروندان در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه صورت گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پرویز سیابی گرجان، یکی از بازداشت شدگان تجمع در پارک جیرال اردبیل، روز دوشنبه ۱۴ مهرماه با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اردبیل آزاد شد.

آقای سیابی گرجان، روز سه‌شنبه ۸ مهرماه همراه با عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، سجاد جولانی، حسین بالاخانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، محمد جولانی، حامد حیدری باریس، بهمن خیرجو،مرتضی پروین و سبحان بخشی پس از تجمع در پارک جیرال اردبیل توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. این شهروندان روز چهارشنبه در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی بابک نونهال تفهیم اتهام شده و نهایتا پس از صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای هر یک از آنها به زندان اردبیل منتقل شدند.

از میان این افراد حامد حیدری باریس نیز روز شنبه ۱۲ مهرماه با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد و سایر بازداشت شدگان کماکان به صورت بلاتکلیف در بند ۸ (قرنطینه) زندان اردبیل در بازداشت بسر می‌برند و طی این مدت تماس و ملاقاتی با خانواده خود نداشته‌اند. از سوی دیگر خانواده این افراد چند بار به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی بابک نونهال مراجعه کرده با این حال پاسخی به آنها داده نشده است.

اتهامات مطروحه علیه این شهروندان توهین به رهبری، اخلال در نظم و آسایش عمومی، تمرد از مامورین دولتی و اقدام علیه امنیت ملی از طریق مشارکت در ایجاد تجمع عنوان شده است.

ماموران نیروی انتظامی با شلیک گاز اشک آور و ضرب و شتم این شهروندان قصد بر هم زدن تجمع را داشتند. در این میان  عسگر اکبرزاده از ناحیه گوش و چشم آسیب دیده است. همچنین دستان حسین بالاخانی و بینی سجاد جولانی ضربه جدی دیده و احتمالا شکسته شده است. پرویز سیابی نیز دچار شکستگی در ناحیه دست و آثار کبودی در کمر و بازوها شده است.

تصاویری از آثار کبودی در کمر و بازوهای پرویز سیابی

گفته می‌شود سید عبدالله طباطبایی، دادستان اردبیل که پس از رویت آثار ضرب و جرح روی بدن این شهروندان حاضر به ثبت آثار ضرب و جرح و صورتجلسه از طریق پزشک قانونی نشده است و بازداشت شدگان خطاب به وی و بازپرس پرونده اتهامات انتسابی در پرونده را فرار به جلو و پوششی برای خشونت و اقدام غیرقانونی مأمورین عنوان کرده‌اند.

از سوی دیگر حال عمومی سجاد جولانی هنرمند کم‌بینای اردبیلی وخیم گزارش شده و گفته شده که تاکنون اقدامی در جهت مداوای وی صورت نگرفته است.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین طی روزهای چهارشنبه ۹ مهرماه تا روز یکشنبه ۱۳ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند. هرانا روز گذشته در گزارشی هویت ۵۶ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد.. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

از میان این افراد عسگر اکبرزاده، مجتبی پروین، مهدی هوشمند، مرتضی پروین، محمد جولانی و سجاد جولانی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود سابقه احضار، بازداشت و یا محکومیت دارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید