خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در بانه

کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در بانه

خبرگزاری هرانا – روز جمعه ۱۱ مهرماه، در پی تیراندازی نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی بانه، یک کولبر کشته شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز جمعه ۱۱ مهرماه ۱۳۹۹، در پی تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان بانه، یک کولبر کشته شد.

هویت این کولبر “مهدی زارعی”، متاهل، دارای ۳ فرزند دختر و اهل روستای “کولسه سفلی” از توابع شهرستان سردشت، احراز شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید