خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام, اندیشه و بیان  >  هوشمند علیپور پس از رهایی از اعدام به ۳۸ ماه حبس محکوم شد

هوشمند علیپور پس از رهایی از اعدام به ۳۸ ماه حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – هوشمند علیپور، زندانی سیاسی محبوس در زندان سنندج پس از محاکمه مجدد توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر به ۳۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. آقای علیپور پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد. این حکم توسط دیوان عالی کشور نقض و جهت محاکمه مجدد به شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج به عنوان شعبه هم عرض ارجاع داده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هوشمند علیپور، زندانی سیاسی محبوس در زندان سنندج به حبس محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج صادر و به وکیل مدافع وی ابلاغ شده است، آقای علیپور از بابت اتهام بغی (اعدام) تبرئه و به ۳۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. از اتهام وارده به آقای علیپور و مصداق آن اطلاعی در دست نیست.

یک منبع مطلع از شرایط آقای علیپور در این خصوص به هرانا گفت: “هوشمند علیپور در این دادگاه از اتهام بغی تبرئه شد و از این ۳۸ ماه او تاکنون ۲۷ ماه را سپری کرده است و وکلای پرونده به دنبال آن هستند که هر چه زودتر و طی ۲ ماه آینده هوشمند را آزاد کنند”.

حکم اعدام آقای علیپور پیشتر توسط دیوان عالی کشور نقض و جهت محاکمه مجدد به شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج به عنوان شعبه هم عرض ارجاع داده شد و  جلسه دادگاه در تاریخ ۳۰ شهریورماه امسال در این شعبه دادگاه برگزار شد.

هوشمند علیپور در تاریخ ۱۲ مردادماه ۹۷، به همراه محمد استادقادر توسط نیروهای امنیتی به اتهام عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام بازداشت شد. چهار روز پس از بازداشت، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اقدام به پخش برنامه‌ای کرد که در آن این هوشمند علیپور و محمد استادقادر که همراه وی بازداشت شده بود، به نقش خود در حمله به پایگاه امنیتی واقع در سقز اعتراف می کردند.

در تاریخ ۲۱ شهریورماه ۹۷ عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به بازداشت این شهروندان و پخش اعترافات آن‌ها علیه خود در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرد و گفت “در روز ۱۲ مرداد، هوشمند علیپور و محمد استادقادر در نزدیکی شهر سقز در استان کردستان توسط نیروهای امنیتی به ظن مشارکت در حمله نظامی به یک پایگاه امنیتی در آن شهر بازداشت شدند. محمد استادقادر در جریان بازداشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و زخمی شد اما از مراقبت‌های پزشکی محروم مانده است. هر دو مرد به محلی نامعلوم انتقال داده شده و از دسترسی به خانواده و وکیل محروم شدند. با توجه به ماهیت ادعای وزارت اطلاعات و اعترافات تلویزیونی پخش شده، این اتهامات ممکن است مجازات اعدام را به همراه داشته باشد”.

آقای علیپور در تاریخ ۲۳ شهریور ۹۷ در شعبه‌ ۲ بازپرسی دادسرای سنندج به اتهام بغی مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. هوشمند علیپور در تاریخ ۲۸ آبان ۹۷، پس از حدود ۱۱۰ روز از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج به زندان سقز منتقل شد. وی در طول ایام بازداشت تنها یکبار موفق به ملاقات با خانواده خود شد. آقای علیپور نهایتا دی‌ماه سال ۹۷ جهت حضور در دادگاه، از زندان سقز به زندان سنندج منتقل شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات هوشمند علیپور و محمد استادقادر در تاریخ ۹ آبان ۹۸ در شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج با حضور وکیل آنان برگزار شد.  همزمان سازمان عفو بین الملل ضمن ابراز نگرانی از شیوه رسیدگی به پرونده این دو شهروند از مقامات ایران خواست که در ارتباط با برگزاری دادگاه هوشمند علی‌پور و محمد استادقادر مطابق با استانداردهای بین المللی دادرسی عادلانه و بدون توسل به مجازات اعدام، اطمینان حاصل کند.

هوشمند علیپور نهایتا دیماه سال ۹۸ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهام بغی به اعدام و محمد استادقادر به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

آقای استادقادر نهایتا اوایل فرودین امسال از زندان آزاد شد.

هوشمند علیپور شهروند اهل سردشت است. وی پیشتر نیز سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در سال ۱۳۸۸ به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در سازمان‌های مخل امنیت به ۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید