خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی دو زندانی از اعدام در تهران و ورامین

رهایی دو زندانی از اعدام در تهران و ورامین

خبرگزاری هرانا – یک زندانی در تهران که پیشتر از بابت اتهام تجاوز به اعدام در ملا عام محکوم شده بود، با رضایت شاکی پرونده از چوبه دار رهایی یافت. بنابر خبری دیگر، یک زندانی در ورامین که پیشتر  از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، با گذشت یا کسب رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، یک زندانی در تهران بدنبال رضایت شاکی پرونده، پس از ۱۹ سال از چوبه دار رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، این زندانی متهم است که پیشتر در اوایل سال ۸۰، پس از اغفال طفل ۵ ساله و هدایت کودک به سمت حاشیه یک پارک، وی را مورد آزار و اذیت قرار داده است.

متهم پس از تحقیقات تکمیلی و صدور کیفرخواست در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد، اما در جلسه دادگاه جرم خود را انکار کرد. بنابراین برای ادامه تحقیقات روانه زندان شد تا اینکه مدتی بعد با گذاشتن وثیقه از زندان به مرخصی رفت و از آن روز به بعد فراری شد. پرونده وی در یکی از شعبه‌های دادگاه کیفری بررسی شد و هیئت قضایی هم وی را مجرم شناخت و به صورت غیابی به اعدام در ملأعام محکوم کردند.

طبق اظهارات این گزارش، حکم اعدام متهم پس از تأیید در یکی از شعبه‌های دیوان عالی کشور برای سیر مراحل اجرای حکم به دادسرای امور جنایی تهران فرستاده شد.

متهم در یکی از شعبه‌های هم عرض دوباره محاکمه شد و مجددا جرم خود را مقابل هیئت قضایی انکار کرد. در حالی که تحقیقات درباره پرونده سیروس ادامه داشت، شاکی به دادگاه رفت و اعلام کرد: “فکر می‌کنم مردی که ۱۹‌سال قبل مرا آزار داد، این مرد نباشد و در هر صورت من او را می‌بخشم”.

با اعلام گذشت شاکی و انکار جرم از سوی متهم قضات دادگاه حکم بربی گناهی مرد اعدامی دادند و وی را از اعدام تبرئه کردند. بدین ترتیب متهم چند روز پیش از زندان آزاد شد و پرونده وی برای همیشه بسته شد.

بخشش یک زندانی محکوم به اعدام در ورامین

به گزارش جوان آنلاین، یک زندانی که پیشتر به اتهام “قتل” در یک نزاع خیابانی به اعدام محکوم شده بود، با کسب رضایت از اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، تابستان سال ۸۹ مأموران پلیس ورامین از قتل مرد جوانی در یکی از خیابان‌های پاکدشت باخبر و راهی محل شدند. جسد متعلق به فرامرز ۳۲‌ساله بود که بر اثر اصابت چاقو کشته شده بود.

با انتقال جسد به پزشکی قانونی، مأموران در تحقیقات میدانی از شاهدان حادثه دریافتند، عاملان قتل سه مرد جوان به نام‌های پرویز، نادر و اشکان هستند که در جریان درگیری با مقتول بعد از ارتکاب جرم از محل متواری شده‌اند.

پس از دستگیری، متهم به “قتل” در توضیح به مأموران گفت: “فرامرز از دوستانم بود و در یک محل زندگی می‌کردیم. چند ماه قبل متوجه ارسال پیامک‌های مشکوک به همسرم شدم، وقتی در این مورد با او صحبت کردم، همسرم گفت آن مرد ناشناس فرامرز است و مدتی است برای او ایجاد مزاحمت می‌کند.

متهم ادامه داد: “پرویز هم از دوستان صمیمی‌ام بود، به همین خاطر در این مورد با او صحبت کردم و قرار شد او هم با فرامرز صحبت کند. مدتی گذشت، اما متوجه شدم مقتول از مزاحمت برای همسرم دست بردار نیست به همین خاطر روز حادثه همراه پرویز و یکی دیگر از دوستانم به نام نادر سراغ مقتول رفتیم. او در خیابان ایستاده بود، اما وقتی حرف مزاحمت‌هایش شد، او عصبانی شد و با چاقو حمله کرد. در آن درگیری ما هم برای دفاع از خودمان با چاقو به او حمله کردیم، اما ضربه کشنده را پرویز به او زد”.

بر اساس این گزارش، دو متهم دیگر نیز بازداشت شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند تا اینکه با تأیید این توضیحات پرویز با قبول جرمش گفت: “قصد داشتم از ناموس دوستم دفاع کنم، اما مقتول حمله کرد. چاره‌ای جز دفاع نبود به همین خاطر ناخواسته مرتکب قتل شدم”.

در جلسه دادگاه پرویز با درخواست اولیای ‌دم به قصاص و دو متهم دیگر نیز به حبس محکوم شدند. با تأیید این حکم متهم در آستانه مرگ قرار داشت، تا اینکه با پرداخت دیه توانست رضایت اولیای‌دم را جلب کند.

بعد از اعلام رسمیت جلسه، متهم در آخرین دفاعش گفت: «به خاطر ناموس رفیقم مرتکب قتل شدم، اما توانستم با پرداخت ۷۵‌میلیون‌تومان رضایت اولیای ‌دم را جلب کنم.

در پایان جلسه هیئت قضایی وارد شور شد تا دستور آزادی متهم را با احتساب روز‌های بازداشت صادر کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید