خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دیوان عالی کشور؛ تایید حکم ۲ بار اعدام یک متهم در گنبد/ رهایی دو زندانی از اعدام در بوشهر

دیوان عالی کشور؛ تایید حکم ۲ بار اعدام یک متهم در گنبد/ رهایی دو زندانی از اعدام در بوشهر

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام یک متهم در شهر گنبد که پیشتر از بابت اتهام قتل به ۲ بار اعدام محکوم شده بود در دیوان عالی کشور تایید و به واحد اجرای احکام ارسال شد. در خبری دیگر دو زندانی محکوم به اعدام در بوشهر با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، حکم اعدام یک متهم در شهر گنبد که پیشتر از بابت اتهام قتل در کنار سایر مجازات ها به ۲ بار اعدام محکوم شده بود در دیوان عالی کشور تایید و به شعبه اجرای احکام دادگستری گنبد ارسال شد.

بر اساس این گزارش، در مرداد سال ۹۶ دو دوست ۱۵ و ۱۶ساله به نام‌های عدنان و مهران که برای تفریح از خانه خارج شده بودند، ناپدید شدند و خانواده‌هایشان هرچه گشتند، ردی از آنها به‌دست نیاوردند.

با گزارش ماجرا به پلیس، تحقیقات برای یافتن ردی از آنها آغاز شد و حتی تیم‌هایی از امدادگران هلال‌احمر نیز وارد ماجرا شدند، اما جست‌وجوها نتیجه‌ای نداشت و هیچ ردی از ۲ نوجوان ناپدید شده به‌دست نیامد.

۶ روز از گم‌ شدن مهران و عدنان می‌گذشت که یکی از چوپان‌ها که گله گوسفندانش را به تپه‌ماهورهای اطراف روستای حاجی‌قوشان برده بود، با صحنه عجیبی روبه‌رو شد. به دلیل شسته شدن خاک بر اثر باران، دستی از دل زمین بیرون زده بود. مرد چوپان با پلیس تماس گرفت و ساعتی بعد اجساد ۲ پسر نوجوان از زیر خاک بیرون کشیده شد. قربانیان همان ۲ نوجوان ناپدیدشده بودند که با ضربات چاقو به قتل رسیده بودند.

با شروع تحقیقات پلیسی، مأموران به جوانی به نام عارف رسیدند. او با یکی از مقتولان (عدنان) از مدتی قبل بر سر دختری اختلاف داشت. بررسی‌ها نشان می‌داد که عدنان عاشق دختری شده بود که در همسایگی‌شان زندگی می‌کرد.

عارف دستگیر شد و در بازجویی‌ها به قتل ۲ پسر نوجوان اعتراف کرد. او گفت: “من و عدنان بر سر دخترعمه‌ام اختلاف داشتیم و قهر بودیم. روز حادثه به بهانه آشتی، سراغ عدنان رفتم. دوستش مهران نیز همراه او بود. گفتم فقط با عدنان کار دارم اما دوستش گفت که او را تنها نمی‌گذارد. بعد هردوی آنها را سوار ماشینم کردم و به بهانه تفریح به جنگل‌های اطراف مینودشت رفتیم. بعدازظهر و در راه برگشت، به سمت روستایی حوالی گنبد تغییر مسیر دادم. آنجا یک ساختمان نیمه‌کاره بود که ۲ نفر از دوستانم نگهبانش بودند و از قبل به آنها گفته بودم که می‌خواهم فردی را به اینجا بیاورم و ادب کنم. وقتی به ساختمان نیمه‌کاره رسیدیم، عدنان را از ماشین بیرون کشیدم و بر سر دخترعمه‌ام با او درگیر شدم و با ضربات چاقو وی را به قتل رساندم”.

وی تصریح کرد: “مهران (دوست عدنان) با دیدن این صحنه از ماشین پیاده شد و فرار کرد، اما چون شاهد جنایت بود با دوستانم دنبالش دویدیم و او را هم گیر انداختیم. او گریه و التماس می‌کرد که کاری با وی نداشته باشیم اما با ضربات چاقو وی را هم به قتل رساندم. سپس با کمک همدستانم اجساد هر دوی آنها را در گودالی دفن کردیم”.

با اعترافات عارف، همدستان او هم دستگیر شدند و پس از بازسازی صحنه جنایت، پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری یک استان گلستان مستقر در شهر گنبد فرستاده شد. متهمان یک سال پس از جنایت پای میز محاکمه قرار گرفتند و خانواده هردو قربانی برای آنها درخواست اعدام کردند.

عارف در جلسه دادگاه همه اعترافات قبلی‌اش را پس گرفت و مدعی شد که قاتل ۲ دوست دیگرش هستند. او گفت که نقشی در جنایت نداشته و نمی‌داند که دوستانش با چه انگیزه‌ای دست به قتل۲ پسر نوجوان زده‌اند. با این حال ۲ متهم دیگر پرونده همه اعترافات قبلی‌شان را تکرار کردند و توضیح دادند که روز حادثه چطور عارف، عدنان و مهران را به قتل رسانده بود.

پس از پایان جلسه محاکمه، قضات دادگاه با توجه به شواهد و مدارک موجود در پرونده، عارف را به جرم ۲ فقره قتل عمدی به ۲ بار اعدام و به جرم مشارکت در آدم‌ربایی و دفن اجساد به ۲ فقره ۲۰ سال و ۱۵‌ ماه حبس و همدستان او را نیز به جرم معاونت در قتل و مشارکت در آدم‌ربایی هر کدام به ۲ فقره ۳۰ سال و ۲۰ سال حبس محکوم کردند.

این حکم با اعتراض متهم به قتل به دیوان عالی کشور فرستاده شد و قضات دیوان پس از بررسی‌های تخصصی این حکم را تأیید کردند. به این ترتیب پرونده این‌بار برای استیذان و اجازه گرفتن از رئیس قوه‌ قضائیه برای اجرای حکم به دفتر ایشان فرستاده شد و درنهایت طی چند روز گذشته مرحله استیذان نیز انجام و پرونده برای اجرای حکم به شعبه‌ اجرای حکم دادگستری گنبد ارسال شد.

مادر مهران (یکی از قربانیان) به همشهری‌آنلاین می‌گوید: “از دادگاه با من تماس گرفتند و وقتی به آنجا رفتم اعلام کردند که قرار است حکم اعدام متهم اواسط مهرماه اجرا شود”.

رهایی از اعدام ۲ زندانی در بوشهر

به گزارش میزان، دو زندانی محکوم به اعدام در بوشهر با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

گشتاسبی معاون قضایی رئیس کل و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان بوشهر افزود: یکی از این محکومان ۱۳ سال و دیگری ۵ سال را در زندان گذرانده‌اند که هر دو قتل عمد انجام داده بودند و حکم اعدام قطعی برای آنان صادر شده و آماده اجرا بود.

این دو قتل یکی در شهرستان دشتستان و دیگری در شهرستان جم رخ داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید