خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زنان, سایر گروهها, فرهنگی  >  کهگیلویه و بویراحمد؛ گزارشی از بازداشت‌های گسترده شهروندان فعال در عرصه خوانندگی و مدلینگ سنتی

کهگیلویه و بویراحمد؛ گزارشی از بازداشت‌های گسترده شهروندان فعال در عرصه خوانندگی و مدلینگ سنتی

خبرگزاری هرانا – هفته گذشته رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد از بازداشت تعدادی از شهروندان فعال در زمینه مدلینگ تحت عنوان «باند مروج فساد و فرهنگ غربی در فضای مجازی»، در این استان خبر داد. بر اساس گزارشات دریافتی هرانا، همزمان با این سخنان، تعدادی از شهروندان این استان در این رابطه احضار و پس از تفهیم اتهام با تودیع قرار آزاد شده‌اند. پرونده این افراد که دستکم ۲۰ تن هستند با شکایت اداره اطلاعات یاسوج و گزارش‌هایی از اطلاعات سپاه یاسوج گشوده شده و هم‌اکنون در شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب این شهر در دست بررسی است. غزال انصاری راد، جاسم خدارحمی، محمد خیراتی و شروین پناهی چهار تن از این شهروندان هستند که به صورت حرفه‌ای در عرصه خوانندگی فعالیت می‌کنند. غزال انصاری راد که پیش از این نیز به دلیل خوانندگی سابقه بازداشت دارد، به تازگی در شهر مونیخ آلمان در چهارمین دوره جشنواره ترمه (جشنواره فرهنگ ایران_مونیخ) شرکت کرد و به اجرای خوانندگی پرداخت. تعداد دیگری نیز متهم به فعالیت در عرصه مدلینگ هستند. خوانندگی زنان، مدلینگ با لباس‌های سنتی و محلی لری از عمده‌ترین مواردی است که در این پرونده به چشم می‌خورد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی هفته گذشته دستکم ۲۰ تن از شهروندان به دلیل فعالیت در عرصه خوانندگی و مدلینگ در استان کهگیلویه و بویراحمد احضار و بازداشت شدند.

بنا به اطلاعات دریافتی هرانا برخی از این شهروندان توسط اداره اطلاعات یاسوج بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند و برخی نیز کماکان در بازداشت بسر می‌برند. شماری نیز به اداره اطلاعات یاسوج و دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند و نهایتا پس از تفهیم اتهام در دادسرا با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

آرمان پورذاکر، عکاس و فیلمبردار، شروین پناهی، خواننده محلی لری و شاهین گلستانی، مالک یک سفره خانه و تالار در یاسوج حدود یک هفته پیش توسط ماموران اداره اطلاعات یاسوج بازداشت شدند. از میان این افراد آرمان پورذاکر و شروین پناهی روز یکشنبه ۲۳ شهریورماه با تودیع قرار آزاد شدند و شاهین گلستانی کماکان در بازداشت بسر می‌برد.

غزال انصاری راد، جاسم خدارحمی و محمد خیراتی که در عرصه خوانندگی فعالیت می‌کنند نیز روز یکشنبه ۲۳ شهریور به شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج به ریاست قاضی مرتضایی احضار و پس از بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار آزاد شدند. امین صداقتی فر که به شغل عکاسی اشتغال دارد نیز روز شنبه ۲۲ شهریور پس از احضار و بازجویی در این شعبه دادگاه با تودیع قرار آزاد شد. طی هفته گذشته دستکم چهار تن دیگر نیز در این خصوص مورد بازجویی قرار گرفته و وضعیت این افراد کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

از میان این این شهروندان غزال انصاری فر پیش از نیز به دلیل خوانندگی سابقه بازداشت دارد. خانم انصاری فر در سال ۹۷ به دلیل خوانندگی در یک کلیپ ویدئویی بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار آزاد شد. وی نهایتا طی سال ۹۸ با صدور قرار منع تعقیب از بابت این پرونده تبرئه شد.

اجرای غزال انصاری فرد در جشنواره فرهنگی هنری “ترمه” در آلمان

خانم انصاری راد اوایل امسال در شهر مونیخ آلمان در چهارمین دوره جشنواره ترمه (جشنواره فرهنگ ایران_مونیخ) شرکت کرد و به اجرای خوانندگی پرداخت. موزیک ویدیوی “هِمی هَلی” که به یاد جانباختگان آتش‌سوزی‌های اخیر زاگرس ساخته شده، به تازگی با صدای خانم انصاری راد منتشر شده است.

همچنین تعدادی از شهروندان زن که تعداد آنها دستکم ۱۰ تن برآورد می‌شود و وضعیت آنها کماکان توسط هرانا در دست بررسی است، به دلیل فعالیت در عرصه مدلینگ در اینستاگرام و تبلیغ لباس لری در فضای مجازی بازداشت و برخی نیز در شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج مورد بازجویی قرار گرفته و با تودیع قرار آزاد شده‌اند.

پرونده این شهروندان به صورت جداگانه و با شکایت اداره اطلاعات یاسوج و گزارش‌هایی از اطلاعات سپاه این شهر گشوده شده و با امضای سیدعلی ملک حسینی دادستان استان کهگیلویه و بویراحمد به جریان افتاده است.

اوایل هفته جاری، حسن نگین تاجی، رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد از بازداشت گروهی از شهروندان فعال در زمینه مدلینگ تحت عنوان «باند مروج فساد و فرهنگ غربی» در فضای مجازی، در این استان خبر داد و گفت «بارها به آن‌ها تذکراتی داده شده بود، اما با اطمینان کامل از اینکه، امکان شناسایی و دستگیری آنها وجود ندارد، کماکان به فعالیت‌های مجرمانه خود، که تهیه عکس‌ها، فیلم‌ها و کلیپ‌های مبتذل و حاوی برهنگی و ترویج سبک فرهنگ غربی در استان و در بین جوانان بوده، ادامه می‌دادند که سبب برخورد با آنها شد. پس از یک سلسله اقدامات شبانه روزی سربازان گمنام امام زمان با همراهی مقامات قضایی به ویژه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، پس از رصد، شناسایی و دستگیری این افراد، پرونده آنها به قاضی ویژه ارجاع و وفق موازین قانونی با آنها برخورد می‌شود”.

لازم به ذکر است که اگرچه خوانندگی زنان در ایران منع قانونی صریحی ندارد، اما طی ۴۰ سال گذشته هنرمندان زن اجازه فعالیت رسمی در زمینه تک خوانی را نداشته و شمار زیادی از هنرمندان مرد نیز به خاطر کار با خوانندگان زن یا مشخص بودن صدای زن در کارهایشان ممنوع‌الفعالیت شده‌اند.

 ورود به حریم خصوصی شهروندان و مداخله در امور فردی آنان از جمله انتقاداتی است که به نظام قضایی و انتظامی ایران وارد است. از سوی دیگر تحمیل سبک زندگی و مبارزه با آنچه “سبک غربی” زندگی خوانده می شود از نخستین سال های عمر حکومت جمهوری اسلامی در ایران محل کشمکش بین شهروندان و حکومت بوده است.

این تحمیل شیوه در حالی است که اعلامیه جهانی حقوق بشر در ماده ۳ چنین بیان می کند: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد و در اصل ۱۲ نیز آمده نباید در زندگی خصوصی، امور خانوادگی، اقامتگاه یا مکاتبات هیچ‌کس مداخله‌های خودسرانه صورت گیرد یا به شرافت و آبرو و شهرت کسی حمله شود. در برابر چنین مداخله‌هایی برخورداری از حمایت قانون حق هر شخصی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید