خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی دو زندانی از اعدام در تهران و خوی

رهایی دو زندانی از اعدام در تهران و خوی

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در شهرهای تهران و خوی که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت یا جلب رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک زندانی محکوم به اعدام در تهران با پرداخت دیه موفق به کسب رضایت از اولیای دم شد.

بر اساس این گزارش، شامگاه ۲۸ اسفند سال ۹۰ بود که ماجرای آتش سوزی مغازه ضایعات پارچه در کیلومتر ۷ جاده قدیم کرج به سازمان آتش نشانی و ماموران کلانتری ۱۵۰ تهرانسر گزارش شد و خیلی زود تیم های امدادی و پلیس در محل حاضر شدند.

آتش نشانان پس از مهار آتش سوزی در طبقه دوم مغازه با جسد مردی روبرو شدند و تیمی از ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران همراه بازپرس ویژه قتل برای بررسی موضوع در محل حاضر شدند.

با شناسایی و تحقیق از خانواده مقتول که صاحب مغازه بود معلوم شد که خودروی سمند وی مقابل مغازه پارک بوده نیز سرقت شده است.

تجسس های پلیسی ادامه داشت تا اینکه سرنخ ها به زن جوانی به نام مرجان ۳۲ ساله که از فروشندگان مواد مخدر بود رسید و مرجان روز ۱۱ اردیبهشت سال ۹۱ در میدان صادقیه دستگیر شود.

مرجان در تحقیقات ابتدایی شروع به تناقض گویی و داستانسرایی کرد تا اینکه به ناچار لب به سخن باز کرد و گفت: “دوستم مینا که اعتیاد دارد و همسرش از من خواستند اگر پلیس به سراغم آمد اطلاعات غلط بدهم و در عوض این کار پس از آزادی از زندان ۱۲ میلیون تومان به من پرداخت می کنند”.

در ادامه ماموران با اطلاعات به دست آمده به سراغ مینا و شوهرش رامین رفتند و روز ۱۳ اردیبهشت ماه زوج جوان دستگیر شدند.

رامین در اعترافاتش گفت: “برای اجرای نقشه ام یکی از دوستانم مردی را در شهرهای غربی کشور به من معرفی کرد که همراه مینا به آنجا رفتیم و در آنجا اسلحه، دستبند و شوکر خریدیم و به تهران بازگشتیم و پس از آن به مغازه مهدی رفتیم و پس از قتل اقدام به سرقت خودروی سمند مهدی کرده و خودرو را داخل خانه خواهرم در سردار جنگل پنهان کردم و برای اینکه سرنخی در صحنه جرم باقی نماند ۲ کپسول گاز داخل مغازه را باز کردیم و در طبقه اول ساختمان نیز ضایعات پارچه و گونی را آتش زدیم و با خارج شدن ما آنجا منفجر شد”.

این مرد در ادامه گفت: “فکر می کردم مهدی با زن صیغه ای ام در ارتباط است اما اشتباه می کردم و وقتی به مغازه اش رفتیم ابتدا او را خفه کردم و پس از آن برای پنهان ماندن سرنخ های جا مانده در صحنه جرم دست به آتش زدن مغازه کردیم”.

کارآگاهان در ادامه تحقیقات ۲ همدست رامین را در عملیات پلیسی دستگیر کردند.

اولیای دم برای عامل این جنایت درخواست اعدام دادند و ۲ زن و ۳ مرد پس از بازسازی صحنه قتل پای میز محاکمه رفتند و رامین از سوی دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد و برای همدستان رامین که ۲ مرد و زن جوان بودند نیز به اتهام معاونت در قتل مهدی به زندان محکوم شدند.

رامین در انتظار چوبه دار بود که نخستین بار برای اجرای حکم پای چوبه دار رفت اما با توجه به اینکه اولیای دم برای اجرا حکم به زندان مراجعه نکرده بودند اجرای حکم متوقف شد.

رامین برای بار دوم پای چوبه دار رفت و واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی تهران در حالی که رامین چند قدم با اجرای حکم فاصله داشت موفق شدند به احترام ماه مبارک رمضان مهلت دیگری به رامین بدهند.

در حالیکه عامل جنایت آتشین ابراز پشیمانی می کرد و در زندان متنبه شده بود قاضی مریم خلیفه از شعبه ۴ اجرای احکام آخرین جلسه را برای صلح و سازش با خانواده مهدی برگزار کرد که اولیای دم در این جلسه حاضر به بخشش با دریافت دیه شدند.

بنا بر این گزارش، رامین با پرداخت دیه موفق به گرفتن رضایت خانواده مهدی شده و پرونده اش برای بررسی جرم از جنبه عمومی به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع داده شد.

رهایی از اعدام یک زندانی در خوی

به گزارش ایسنا، رئیس دادگستری خوی از تحقق صلح و سازش و جلب رضایت از اولیای دم یک فقره پرونده قتل عمدی با میانجی گری اعضای شورای حل اختلاف ویژه زندانیان و رهایی محکوم به اعدام از مجازات اعدام در این شهرستان خبر داد.

حسن ابراهیمی افزود: “در اوایل سال ۹۸ فردی به هویت ( ح- خ) اقدام به انجام یک فقره قتل عمدی نموده و پس از شکایت اولیای دم مقتوله و انجام تحقیقات مقدماتی در دادسرای عمومی و انقلاب و صدور حکم اعدام توسط محاکم قضایی این شهرستان ، حکم صادره در دیوان عالی کشور مورد تایید و ابرام قرار می گیرد”.

وی با اشاره به اینکه این سومین پرونده قتل عمد میباشد که با میانجیگری اعضای شورای حل اختلاف در شهرستان خوی منجر به صلح و سازش می شود، اظهار کرد: “در پی ارجاع این پرونده به شوراهای حل اختلاف جهت انجام اقدامات صلحی، اعضای شورای حل اختلاف ویژه زندانیان مستقر در زندان مرکزی شهرستان خوی پس از تشکیل جلسات متعدد صلحی با حضور اولیای دم، اولیای دم مقتوله در ۱۹ شهریور امسال نسبت به قاتل اعلام رضایت و بخشش کرده و از اعدام وی گذشتند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید