خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹, 26th of October 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ ساعت ۱۵:۱۷:۲۰

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  مهدی حاجتی به حبس و تبعید محکوم شد

مهدی حاجتی به حبس و تبعید محکوم شد

خبرگزاری هرانا – مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز به یک سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به بیرجند محکوم شد. مهدی حاجتی از صدور این حکم به اتهام “تبلیغ علیه نظام” خبر داده است. وی در تاریخ ۲۲ اسفندماه ۹۸ با دستور شعبه ۱۰ دادیاری دادگاه انقلاب شیراز بازداشت و ۴ روز بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز به حبس و تبعید محکوم شد.

او با انتشار یادداشتی از محکومیت خود به “یک سال حبس و دو سال تبعید به بیرجند” به اتهام “تبلیغ علیه نظام” خبر داده و گفته است که از بابت اتهام “نشر اکاذیب” نیز شنبه آینده محاکمه خواهد شد.

این زندانی سیاسی سابق روز پنج‌شنبه ۲۲ اسفندماه ۹۸ با دستور شعبه ۱۰ دادیاری دادگاه انقلاب شیراز بازداشت و روز سه شنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

آقای حاجتی روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ طی یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن انتقاد از نحوه برخورد مسئولان با شیوع کرونا گفته بود: “دشمن دشمن نکنید! دشمن ملت ایران امروز آن کسانی هستند که برای رو کم کنیِ دشمن فرضی حاضر شدند بر سر جان هموطنان ما قمار کنند. دشمن ملت ایران دقیقا امثال کسانی است که نگذاشتند قم قرنطینه شود. حال ایران ما خوب خواهد شد، اما حافظه‌اش را از دست نخواهد داد.”

وی طی یادداشتی دیگر نیز گفته بود: “پدر علی عابدینی فرد از زندانیان سیاسی زندان عادل آباد شیراز در رفت و آمد و پیگیری های مرخصی فرزند خود، به کرونا مبتلا و متاسفانه فوت کردند. آنچه از این بخشنامه ها نصیب زندانیان سیاسی می شود مرگ است.”

مهدی حاجتی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی دارد.

این عضو شورای شهر شیراز در تاریخ ۵ مهرماه ۹۷، به دلیل حمایت از بهاییان توسط یکی از نهادهای اطلاعاتی بازداشت و پس از ۱۰ روز در تاریخ ۱۵ مهرماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.  وی پس از آزادی تا ۱۴ بهمن ماه همان سال، یعنی به مدت ۱۳۰ روز، به دلیل حمایت از بهاییان و با قرار نظارت دادسرا از حضور در شورای شهر اجازه نیافته بود که در شورای شهر شیراز حضور داشته باشد. با لغو این قرار آقای حجتی از تاریخ ۱۴ بهمن ۹۷، در شورای شهر شیراز حضور یافت. روز شنبه ۱ تیرماه ۹۸، دادستان شیراز از محکومیت مهدی حاجتی به یک سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به طبس خبر داد. آقای حاجتی در تاریخ ۱۲ خردادماه ۹۸، جهت اجرای حکم یک سال حبس در منزل شخصی اش بازداشت و به زندان منتقل شد. او نهایتا در تاریخ ۳ بهمن ماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

مهدی حاجتی متولد ۱۳۵۸، نایب رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک و عضو کمیسیون حقوق شهروندی دوره پنجم شورای شهر شیراز است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید