خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کودکان  >  دادگاه کیفری؛ سه نوجوان مجموعا به ۱۷ سال حبس محکوم شدند

دادگاه کیفری؛ سه نوجوان مجموعا به ۱۷ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – سه نوجوان متهم به عضویت در گروه داعش که دو تن از آنها تبعه کشور عراق هستند، توسط دادگاه کیفری تهران مجموعا به ۱۷ سال حبس محکوم شدند. علاوه بر این دو متهم تبعه عراق به اخراج از کشور و نوجوان دیگر نیز به دو سال اقامت اجباری و عدم اجازه خروج از شهر محل اقامتش محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام این افراد در تاریخ ۲۰ مرداد سال جاری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، سه نوجوان متهم به عضویت در گروه داعش، توسط شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران به حبس، اخراج از کشور و معرفی خود به مراکز انتظامی محکوم شدند.

دو نفر از این متهمان که اهل کشور عراق هستند، براساس رأی دادگاه باید به نیروهای امنیتی-اطلاعاتی کشور عراق تحویل داده شوند و نوجوانی که ایرانی است، علاوه‌بر حبس، حق خروج از شهر خود به مدت دو سال را ندارد.

بر اساس این گزارش، این ۳ نوجوان متهم هستند که سه سال قبل به همراه ۱۹ تن دیگر از اعضای این گروه از مرز عراق وارد ایران شده و در روستایی در نزدیکی جوانرود سکونت داشتند که در جریان محاصره روستای سکونت و بازداشت ۱۶ تن از آنان ۳ تن از نیروهای سپاه کشته شده اند. در جریان این درگیری ۵ تن از این گروه ۲۱ نفره نیز کشته شده اند.

در این گزارش آمده است، فردای عملیات، وقتی مأموران در حال انتقال متهمان به تهران بودند، با گروه دیگری درگیر شدند که در این عملیات نیز یکی از متهمان کشته شد و در‌نهایت ۱۵ نفر به مراجع قضائی تحویل داده شدند. از این ۱۵ نفر، پرونده ۱۲ نفر به دادگاه انقلاب ارجاع داده شد و پرونده سه نفر از آنها هم که زیر ۱۸ سال داشتند، به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد و این سه نفر که دو نفر از آنها تبعه کشور عراق و یک نفرشان ایرانی هستند، در شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران به محاربه متهم شدند.

از میان این ۳ نوجوان، ۲ نفر پیشتر در جلسه محاکمه خود، اتهام عضویت در گروه داعش را رد کرده و دیگری این اتهام را پذیرفته است با این حال این ۳ نوجوان مدعی شدند که اطلاعی از اینکه جهت انجام عملیات وارد خاک ایران شده اند نداشتند.

بعد از پایان جلسه دادگاه قضات وارد شور شدند و دو متهم تبعه عراق را از بابت اقدام برای عملیات انتحاری هر یک به پنج سال حبس و به‌دلیل حمل سلاح هر یک به یک سال حبس و همچنین اخراج از خاک ایران و تحویل آنها به نیروهای اطلاعات عراق محکوم کردند.

متهم ایرانی این پرونده نیز به پنج سال حبس در کانون اصلاح و تربیت و همچنین دو سال اقامت اجباری و عدم اجازه خروج از شهر محل اقامت خودش محکوم شد. این متهم در این دوران باید هر دو هفته یک‌بار خودش را به مرجع انتظامی معرفی کند.

در این گزارش اشاره ای به هویت این افراد نشده با این حال سن این نوجوانان، ۱۴، ۱۶ و ۱۷ ساله عنوان شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید