خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کودکان  >  شاهین شهر؛ محبوس کردن کودکان کار در زیرزمین اداره بهزیستی

شاهین شهر؛ محبوس کردن کودکان کار در زیرزمین اداره بهزیستی

خبرگزاری هرانا – ۱۰ کودک کار در شهرستان شاهین شهر واقع در استان اصفهان، توسط اداراه بهزیستی در زیرزمین این اداره محبوس شدند. به دنبال اینکه تعدادی از شهروندان فریاد درخواست کمک کودکان را شنیده و با پلیس تماس گرفتند، ماموران وارد زیر زمین اداره بهزیستی شدند و با تعدادی از کودکان کار مواجه شدند که ساعاتی قبل از سطح شهر جمع آوری شده و اداره بهزیستی شاهین شهر آنها را بدون مراقب و کوچکترین امکاناتی در این زیرزمین محبوس کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از عصر ایران، ۱۰ کودک کار در شهرستان شاهین شهر واقع در استان اصفهان، توسط اداراه بهزیستی در زیرزمین این اداره محبوس شدند.

بر اساس این گزارش، پنجشنبه ۱۳ شهریورماه، تعدادی از شهروندان متوجه فریادها و درخواست کمک کودکان از زیر زمین اداره بهزیستی این شهر شدند که به دنبال آن با پلیس و سازمان آتش نشانی تماس گرفتند. زمانی که ماموران وارد زیر زمین اداره بهزیستی شدند؛ با تعدادی از کودکان کار مواجه شدند که ساعاتی قبل از سطح شهر جمع آوری شده و اداره بهزیستی شاهین شهر آنها را بدون مراقب و کوچکترین امکاناتی در این زیرزمین محبوس کرده بود.

مرضیه فرشاد، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در این خصوص گفت: “تیم بازرسی اداره کل بهزیستی استان اصفهان اکنون در آن اداره مستقر شده تا ابعاد موضوع را بررسی کند و در صورت اثبات، براساس قانون به آن رسیدگی شود”.

امین عسگری، مدیر اداره بهزیستی شاهین‌شهر و میمه، نیز با اشاره به مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی گری در شاهین شهر، مدعی شد: “بر اساس مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی‌گری، نیروی انتظامی و شهرداری‌ موظف به جمع‌آوری کودکان و نوجوانان متکدی که عمدتا از اتباع خارجه هستند در معابر و اماکن عمومی شاهین شهر شدند، همچنین اداره بهزیستی شهرستان موظف شد به مدت ۲ تا ۳ ساعت پذیرای این کودکان بوده و نیروی انتظامی نیز با استقرار مامور در محل اداره بهزیستی، کودکان را به والدینشان در مقابل دریافت گذرنامه، اوراق هویتی و کارت اقامت آنها تحویل دهد”.

عسگری، مدیر اداره بهزیستی شاهین‌شهر و میمه، خبر منتشر شده را کذب دانسته و مدعی شد: “بر اساس مصوبات کارگروه ساماندهی تکدی گری در شاهین‌شهر، تحویل کودکان به والدین با دریافت کارت اقامت و اوراق هویتی امکان‌پذیر بود که در این راستا مادر یکی از کودکان متکدی با فریاد و ایجاد هیاهو در محوطه اداره بهزیستی که این مورد نیز توسط دوربین‌های مدار بسته اداره، مستند و ثبت شده است، باعث تشویش اذهان عمومی و ایجاد فضایی متشنج شد. با ورود سازمان آتش نشانی شاهین‌شهر به موضوع و عملکرد ناهماهنگ آن سازمان نیز جو و شرایط بدی به وجود آمد”.

محسن انصاری، مؤسس و مدیر گرمخانه مردمی بی‌خانمان‌های امید، نیز در این خصوص گفت: “به خاطر شیوع کرونا هیچ گونه طرح جمع آوری افراد کارتن خواب، متکدیان و کودکان کار نباید اجرا شود، مگر طرح هایی که تحت کنترل و نظارت خاص و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و قرنطینه انجام شود، از جمله طرح جمع آوری معتادان متجاهر که در کشور درحال اجراست”.

وی با اشاره به اینکه هیچ مکان استانداردی برای قرنطینه و نگهداری کودکان کار در سطح استان اصفهان نداریم، گفت: “نیروی انتظامی و ستاد رفع تخلفات شهرداری فقط مجوز جمع آوری کودکان کار را دارند اما پس از جمع آوری این کودکان را تحویل اداره بهزیستی می دهند، درحالی که اداره بهزیستی شاهین شهر مکانی برای نگهداری کودکان جمع آوری شده نداشته و تنها راهکاری که به ذهن آنها رسیده محبوس کردن کودکان در زیرزمین اداره بوده است”.

محسن انصاری با اشاره به اینکه سوالات زیادی وجود دارد که نمی دانیم پاسخ آنها چیست و چرا باید این کودکان به این شیوه جمع آوری و محبوس شوند، افزود: “در قانون داریم که کودکان کار و خیابانی باید جمع آوری شوند، ولی اینکه چطور جمع آوری و کجا نگهداری شوند باید مشخص باشد. اورژانس اجتماعی باید کودکان کار را تحویل بگیرد، درحالی که مکانی برای نگهداری آنها ندارند”.

وی با بیان اینکه خیریه پایان کارتن خوابی امید بیش از ده ها بار نامه نگاری رسمی با دستگاه‌های مسئول داشته تا با همکاری تمام دستگاه ها بتواند ساماندهی کودکان کار را انجام دهد و شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم، گفت: “برای نگهداری کودکان کار پورپوزال های دقیق علمی و کارشناسی ارائه کرده ایم، اما یک سازمان مردم نهاد به تنهایی کاری از پیش نمی برد و همه دستگاه ها باید کمک کنند تا بتوان در زمینه سازماندهی کودکان کار اقدام کرد”.

محسن انصاری با تاکید براینکه تا زمانی که شرایط و زیرساخت های لازم آماده نشده از هرگونه اقدام شتاب زده و بی برنامه باید جلوگیری کرد، ادامه داد: “اگر صدای این کودکان به گوش کسی نمی رسید و مردم احساس مسئولیت اجتماعی نمی کردند معلوم نبود چه اتفاقی برای این کودکان می افتاد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید