خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  ضرب و شتم حمزه درویش در زندان لاکان رشت

ضرب و شتم حمزه درویش در زندان لاکان رشت

خبرگزاری هرانا – حمزه درویش، زندانی سنی مذهب روز سه‌شنبه ۴ شهریور توسط افرادی که خود را ماموران اداره اطلاعات این شهر می خواندند در زندان لاکان رشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت. نیروهای مورد اشاره آقای درویش را مجبور به پایان دادن به اعتصاب غذای اعتراضی خود کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۴ شهریورماه ۱۳۹۹، حمزه درویش، زندانی سنی مذهب در زندان لاکان رشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای درویش به هرانا گفت: “روز شنبه ۲۵ مرداد ماموران اداره اطلاعات رشت به زندان رفتند و ضمن ضرب و شتم حمزه درویش وی را برای شکستن اعتصاب غذا تحت فشار قرار دادند و او نیز همان روز به اعتصاب خود پایان داد. ماموران اطلاعات به او مهلت ۱۰ روزه برای همکاری دادند و به او گفتند فرصت دارد در این مدت، خوب به پیشنهاد آنان فکر کند. نهایتا روز سه‌شنبه ۴ شهریور مجددا آقای درویش را با دستبند، پابند و چشمند به اتاقی درون زندان منتقل کردند و از او خواستند تا همکاری کند. اما باز هم با جواب منفی او روبه‌رو شدند. این بار دستانش را از پشت دستبند زدند و با پاشیدن آب سرد به روی صورت و ضرب و شتم ناحیه قفسه سینه تا زانوها از او می‌خواستند تا نظرش را عوض کرده و همکاری کند. ماموران در زمان ضرب و شتم ۳ عدد پتوی زندان را بر روی او انداخته بودند تا از بروز کوفتگی و آثار کبودی جلوگیری کنند. سرانجام بعد از ۳۰ دقیقه پرونده‌ای را به او نشان دادند که به ۵ اتهام “توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و ارتباط با رسانه های معاند نظام” متهم شده است. به او گفتند که ۱۰ روز دیگر نیز مهلت دارد و اگر همچنان همکاری نکند ابلاغیه ای با همین اتهامات دریافت می‌کند. آقای درویش در بازداشت ۴ سال قبل خود نیز در بازداشتگاه اداره اطلاعات رشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و زانوی پای چپ وی آسیب دیده بود که با اتفاقات دیروز این درد نیز مجددا تشدید شده است. در تمام این سالها این درد درمان نشده و حالا از دادن دارو هم به او خودداری می‌کنند”.

آقای درویش از تاریخ ۳۰ تیرماه در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرایم و با درخواست بازگشت به زندان رجایی شهر کرج دست به اعتصاب غذا زد و در تاریخ ۲۵ مرداد به اعتصاب خود پایان داد.

حمزه درویش، زندانی ۲۶ ساله اهل تالش مدعی است در سال ۹۳ نیروهای یک گروه بنیادگرای مستقر در سوریه با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس با دریافت امان نامه‌ای از سفارت ایران در ترکیه به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است و حتی این شانس را داشته که با قید ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود.

حمزه درویش پس از یک سال آزادی با قرار وثیقه مجددا بازداشت و در دادگاهی پر ابهام به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید