خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  چهار متهم در تهران مجموعا به ۱۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند

چهار متهم در تهران مجموعا به ۱۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – چهار متهم در تهران توسط دادگاه کیفری در کنار سایر مجازات ها به تحمل ۱۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، چهار متهم در تهران در کنار سایر مجازات به تحمل ضربات شلاق محکوم شدند.

بر اساس این گزارش،‌ ۶‌ خرداد‌سال ‌۹۳، مأموران کلانتری ‌۱۰۹ بهارستان از کشف جسد مرد سالخورده‌ای در خانه‌اش باخبر و راهی محل شدند. آن‌ها با جسد اصغر ۸۰‌ ساله روبه‌رو شدند که بر اثر خفگی روی زمین افتاده بود.

 به گفته برادر مقتول: “اصغر در میدان فردوسی دلار فروش بود و در خانه‌اش تنها زندگی می‌کرد. ساعتی قبل همسایه‌هایش تماس گرفتند و گفتند صدای درگیری را از خانه برادرم شنیده‌اند. همان موقع مقابل خانه برادرم آمدم، اما هر چه در زدم کسی در را باز نکرد. این شد که قفل در را شکستم، اما با جسد برادرم روبه‌رو شدم”.

بعد از این توضیحات، جسد به پزشکی قانونی منتقل و با بررسی محل حادثه مشخص شد، اسناد و مدارک املاک مقتول از داخل گاوصندوق خانه‌اش سرقت شده‌است.

یک سال بعد از حادثه مرد جوانی به نام مجتبی ۳۰‌ ساله در حال معامله یکی از املاک مقتول شناسایی شد. وی که مدعی بود وکیل است، در بررسی دفتر وکالتش تعداد زیادی مهر و اوراق جعلی را کشف و مشخص شد، او در پوشش دفتر وکالت پس از شناسایی املاک بدون صاحب یا متعلق به افراد سالخورده اقدام به فروش آن‌ها می‌کند.

با بدست آمدن این اطلاعات سرانجام مرد جوان به قتل با همدستی دو مرد و یک زن جوان اعتراف کرد. بنابراین سه متهم دیگر به نام‌های سلمان، حامد و الهام بازداشت شدند. در ادامه مجتبی تحت بازجویی قرار گرفت و در اظهاراتش گفت: “اصغر دلار فروش بود به همین خاطر فکر می‌کردیم، او در خانه‌اش مقدار زیادی پول نقد و دلار داشته باشد. این شد که نقشه سرقت از خانه وی را طراحی کردیم”.

متهم ادامه داد: “طبق نقشه به میدان انقلاب رفتیم و مقداری آش خریدیم. سپس الهام به بهانه پخش آش نذری مقابل خانه اصغر رفت. به محض اینکه مرد سالخورده مقابل در آمد، من و سلمان و حامد دست و پای او را گرفتیم و داخل خانه کشاندیم. سپس رمز گاوصندق را خواستیم، اما او مقاومت کرد و شروع به سر و صدا کرد. این شد که دهانش را گرفتیم، اما بعد از لحظاتی از نفس افتاد. بعد از قتل مبلغ یک‌ میلیون و ۸۰۰ هزار‌تومان پول نقد و چند سند مالکیت را از گاوصندوق مقتول سرقت کردیم و گریختیم”.

با کامل شدن تحقیقات، چهار متهم روانه زندان شدند و پرونده نیز به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. متهمان در اولین جلسه محاکمه مقابل هیئت قضایی شعبه‌دوم دادگاه قرار گرفتند و بعد از اعلام رضایت اولیای‌دم به شرط پرداخت دیه، با قبول جرمشان از خودشان دفاع کردند.

در پایان هیئت قضایی بعد از شور، مجتبی را به اتهام مباشرت در قتل به ۱۰‌ سال زندان و به اتهام سرقت به ۱۰‌ سال زندان و ۷۴‌ ضربه شلاق، سلمان نیز به اتهام مباشرت در سرقت و ایراد جرح غیر‌منتهی به فوت، به هفت‌ سال زندان و ۵۰ ضربه شلاق، حامد نیز به اتهام جعل قولنامه و استفاده از سند جعلی به دو سال زندان و ۲۰‌ ضربه شلاق محکوم کرد. در ادامه زن جوان نیز به خاطره معاونت در سرقت به پنج‌سال زندان و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد.

این حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد و از سوی قضات شعبه ‌۳۱ دیوان تأیید شد.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید