خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  ژوزف شهبازیان، شهروند مسیحی با تودیع وثیقه آزاد شد

ژوزف شهبازیان، شهروند مسیحی با تودیع وثیقه آزاد شد

خبر گزاری هرانا – روز شنبه ۱ شهریورماه، ژوزف شهبازیان شهروند مسیحی پس از حدود دو ماه بازداشت با تودیع قرار وثیقه دو میلیارد تومانی آزاد شد. آقای شهبازیان در تاریخ ۱۰ تیرماه در یک مراسم کلیسای خانگی در منطقه یافت آباد تهران بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ماده ۱۸، روز شنبه ۱ شهریورماه ۱۳۹۹، ژوزف شهبازیان با تودیع قرار وثیقه دو میلیارد تومانی به صورت موقت آزاد شده است.

بر اساس این گزارش، وثیقه سه میلیارد تومانی برای آزادی این شهروند مسیحی تعیین شد ولی خانواده او قادر به تأمین این مبلغ نشدند و در نهایت، دادگاه مبلغ وثیقه را به دو میلیارد تومان کاهش داد.

این شهروند مسیحی روز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه، برای نخستین بار پس از هفت هفته بازداشت با خانواده‌اش دیدار کرد.

گفتنی است که در ابتدا به خانواده شهبازیان گفته شد که برای آزادی موقت این شهروند مسیحی ۳۰۰ میلیون تومان وثیقه نقد تعیین شده است.

زمانی که خانواده این نوکیش مسیحی این مبلغ را با قرض گرفتن از آشنایان فراهم کرده و به حساب تعیین شده از طریق دادسرا واریز کردند، به آنها گفته شد که “اشتباه” شده و مبلغ اصلی ده برابر یعنی سه میلیارد تومان است.

آقای شهبازیان در تاریخ ۱۰ تیرماه در یک مراسم کلیسای خانگی در منطقه یافت آباد تهران بازداشت شد.

روز چهارشنبه ۱ مرداد، ملیحه نظری، دیگر نوکیش مسیحی ساکن تهران نیز با گذشت بیش از ۲۰ روز از زمان بازداشت، در پی ناتوانی در تامین مبلغ بالای وثیقه تعیین شده، از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

نیروهای امنیتی، بین عصر سه شنبه و صبح چهارشنبه، ۱۰ و ۱۱ تیر ماه، در تهران، کرج و ملایر دست به تفتیش منازل شهروندان مسیحی زده، عده ای از آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و دستکم ۹ نفر را بازداشت کردند و از این میان «فرهاد خزایی»، «سالار اشراقی مقدم»، «مینا خواجوی» هرکدام با وثیقه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی بطور موقت آزاد شده‌اند. وثیقه این افراد توسط دادگاه ۸۰۰ میلیون تعیین شده بود که در هنگام تودیع وثیقه با احتساب «برخی مخارج اضافی» به یک میلیارد و دویست میلیون تومان افزایش یافت.

خانم “سمیه (سونیا) صادق” از دیگر نوکیشان مسیحی بازداشت شده ‌روز پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹، با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

از میان این شهروندان دستکم ده نوکیش مسیحی بازداشت شده تفهیم اتهام شدند. بر اساس این گزارش، اتهام مطروحه علیه این شهروندان “عضویت در مسیحیت صیهونیستی”، “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیتی ملی” عنوان شده است.

سرکوب مسیحیان در ایران به دلیل باور و فعالیت عقیدتی، همچنان ادامه دارد و اخیراً دادگاه انقلاب بوشهر، روز یکشنبه، اول تیرماه، هفت نوکیش مسیحی را به دلیل باور دینی و فعالیت‌های صلح آمیز عقیدتی، متهم به «تبلیغ علیه نظام» کرده و به زندان، جزای نقدی، تبعید، محرومیت از کار و حقوق اجتماعی محکوم کرده‌ است.

علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید