خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, اندیشه و بیان  >  پرونده روح الله زم به دیوان عالی کشور ارسال شد

پرونده روح الله زم به دیوان عالی کشور ارسال شد

خبرگزاری هرانا – غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه امروز سه شنبه ۴ شهریورماه در سی و دومین نشست خبری خود از ارسال پرونده روح الله زم به دیوان عالی کشور خبر داد. آقای زم پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران در کنار سایر مجازات‌ها به اعدام محکوم شد. این فعال سیاسی مهرماه ۹۸ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شد.

به گارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، صبح امروز سه شنبه ۴ شهریور ماه ۱۳۹۹، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پرونده روح الله زم گفت: “پرونده زم به دیوان عالی ارسال شده و منتظر اعلام نظر آنها هستیم. امیدواریم دیوان در آینده نه چندان دور نظر خود را بگوید”.

لازم به ذکر است که دبیر دریابیگی بلوردی، وکیل مدافع روح الله زم در تاریخ ۱۸ تیرماه از اعتراض و درخواست فرجام خواهی به حکم اعدام موکلش خبر داده بود.

روز سه شنبه ۱۰ تیرماه ۹۹، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری از صدور حکم اعدام علیه روح الله زم خبر داد و گفت که وی از بابت دیگر اتهامات نیز به حبس محکوم شده است.

روز دوشنبه ۲۲ مهرماه ۹۸، سازمان اطلاعات سپاه با انتشار اطلاعیه ای از بازداشت روح الله زم خبر داده بود. ساعاتی پس از انتشار اطلاعیه بازداشت زم، ویدئویی از اعترافات منتسب به وی در برخی خبرگزاری های داخلی منتشر شد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری که روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه ۹۸، برگزار شده بود، از ارجاع پرونده روح الله زم به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و بازداشت ۵ متهم دیگر در این پرونده خبر داد.

سپس در روز دوشنبه ۲۱ بهمن ۹۸، اولین، روز یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸ دومین، روز دوشنبه ۵ اسفند ۹۸، سومین، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹، چهارمین، روز سه شنبه ۱۳ خرداد ۹۹، پنجمین و روز سه شنبه ۲۰ خردادماه، ششمین و آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «روح الله زم» در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

پیشتر در تاریخ ۱۳ فروردین ماه ۹۹، خانواده روح الله زم گفته بودند که علیرغم گذشت بیش از ۵ ماه از بازداشت وی، کماکان از سرنوشت و محل نگهداری او بی خبر هستند.

عناوین اتهامی مطروحه علیه این متهم در اولین جلسه دادگاه “افساد فی الارض، تشکیل و اداره کانال «آمدنیوز» و «صدای مردم» با هدف برهم زدن امنیت کشور، «جاسوسی» به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشور‌های منطقه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت و مدیریت پایگاه خبری «سحام نیوز» با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده به قصد ارائه به دیگران با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در نشر اکاذیب، تحریک موثر نیرو‌های رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیرو‌های مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی، توهین به مقدسات، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری، توهین به مقامات و مامورین، تحصیل مال از طریق نامشروع و شکایت برخی اشخاص حقوقی و حقیقی”، عنوان شده است

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید