خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد

یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز سه‌شنبه ۲۱ مردادماه حکم اعدام ۱ زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان سنندج به اجرا درآمد. این زندانی طی روزهای گذشته جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،  سحرگاه امروز سه‌شنبه ۲۱ مردادماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان سنندج به اجرا درآمد.

هویت این زندانی “فایق احمدی، ۳۹ ساله، مجرد” توسط هرانا احراز شده است.

آقای احمدی پیشتر در اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۶ به اتهام قتل یکی از دوستانش در یک نزاع خیابانی بازداشت و نهایتا به اعدام محکوم شد. او از تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۸۶ در زندان سنندج بسر می‌برد.

هرانا پیشتر در گزارشی از انتقال این زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داده بود.

اعدام آقای احمدی این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید