خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات آبان؛ مصطفی محب کیا به ۶ ماه حبس محکوم شد

اعتراضات آبان؛ مصطفی محب کیا به ۶ ماه حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – مصطفی محب‌ کیا، فعال سیاسی و عضو هیئت تحریریه مجله “ایران فردا” توسط دادگاه انقلاب شهریار به ۶ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد. آقای محب کیا پیشتر در تاریخ ۷ آذرماه در رابطه با اعتراضات سراسری آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۲۱ دیماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مصطفی محب‌ کیا، فعال سیاسی و عضو هیئت تحریریه مجله “ایران فردا” توسط دادگاه انقلاب شهریار به ۶ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهریار در استان تهران صادر و به وی ابلاغ شده است، آقای محب کیا از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی” به ۶ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام دیگر آقای محب نیا در این پرونده مبنی بر “اخلال در نظم عمومی” در آبان ماه ۹۹ در دادگاه کیفری شهریار برگزار خواهد شد.

مصطفی محب کیا پیشتر در تاریخ ۷ آذرماه ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸  توسط نیروهای امنیتی در شهریار بازداشت و به به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

پیش از بازداشت منزل او توسط ماموران امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته بود.

وی نهایتا در تاریخ ۲۱ دیماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

آقای محب کیا سابقه عضویت در انجمن اسلامی دانشگاه لرستان را نیز دارد.

اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸

اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید