خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  حیوان آزاری؛ سه متهم در سردشت مجموعا به ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند

حیوان آزاری؛ سه متهم در سردشت مجموعا به ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت گفت سه متهم به حیوان آزاری در این شهرستان که اقدام به برگزاری مسابقه غیر قانونی و نزاع سگ‌ها می‌کردند، توسط مراجع قضایی هر یک به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند. در قوانین ایران آزار حیوانات جرم انگاری نشده و صرفا با مواد قانونی از قبیل جریحه دار کردن اذهان عمومی با آن برخورد می‌شود؛ ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات‌های تحقیرآمیز استفاده می‌کند؛ این در حالی است که میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیرانسانی و موهن از جمله شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، سه متهم به حیوان آزاری در سردشت از سوی مراجع قضایی این شهرستان، به شلاق محکوم شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت در این خصوص گفت: “افرادی که اقدام به برگزاری مسابقه غیر قانونی و نزاع سگ‌ها می‌کردند با اعلام جرم اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان به مثابه حیوان آزاری، محکوم به ۷۴ ضربه شلاق شدند”.

خالد بایزیدی افزود: “برابر پیگیری‌های اداره حفاظت محیط زیست سردشت مبنی بر برگزاری میدان نزاع سگ‌ها و آزار و اذیت حیوانات و همچنین جریحه دار کردن اذهان عمومی اتهام انتسابی متهمین ردیف ۱ تا ۳ این پرونده محرز و ثابت دانسته و به استناد ماده ۶۸۸ قانون تعزیرات به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند”.

وی ادامه داد: “اوایل بهار سال‌جاری خبری در این شهرستان مبنی بر برگزاری میدان نزاع سگ‌ها و آزار دادن آنها، منتشر شد که اداره حفاظت محیط زیست به این موضوع رسیدگی کرد”.

بایزیدی اظهار کرد: “با انتشار فیلم و تصاویر در شبکه‌های اجتماعی، شناسایی افراد در دستور کار قرار گرفت و با هماهنگی دادستانی متخلفین بازداشت شدند.”

حیوان آزاری، نوعی از اختلالات روانی، اجتماعی و بزهکاری است. بسیاری از کشورها حیوان آزاری را فی‌نفسه یک جرم قضایی می‌دانند، اما حیوان آزاری در ایران، جرم انگاری نشده است و قوانین موجود هم «قوانین زیست‌محیطی» هستند.

همچنین ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید