خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد

یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز پنجشنبه ۹ مردادماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی سنندج به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، سحرگاه امروز پنجشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان مرکزی سنندج اعدام شد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی “مرتضی پیرخضری، ۴۲ ساله” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است که روز دوشنبه ۶ مردادماه، اجرای حکم این شهروند با دادن فرصتی ۴۵ روزه در قبال پرداخت دو میلیارد تومان دیه و کسب رضایت اولیای دم به تاخیر افتاده بود، اما مسئولان زندان به‌طور ناگهانی حکم اعدام او را اجرا کردند.

لازم به یادآوری است این زندانی روز شنبە ۴ مردادماه به همراه یک زندانی دیگر جهت اجرای حکم به سلول انفرادی در زندان سنندج منتقل شده بود.

مرتضی پیرخضری، دو سال پیش بازداشت و به اتهام «قتل عمد» به اعدام محکوم شده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید