خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود

مرگ یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۹ مردادماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود واقع در استان کرمانشاه، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل ازکردپا، روز پنجشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود یک کولبر جان خود را از دست داد.

هویت این کولبر “وزیر محمدی، فرزند احمد، اهل روستای «حشمر» از توابع شهرستان ثلاث‌باباجانی” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، این شهروند بدون اخطار قبلی و به ظن حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی نیروهای نظامی قرار گرفته است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

وزیر محمدی

.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید