خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  بازداشت متهم به اسید پاشی در تهران

بازداشت متهم به اسید پاشی در تهران

خبرگزاری هرانا – یک پسر جوان به اتهام اسیدپاشی در تهران بازداشت شد. وی علت این اقدام خود را مورد تجاوز قرار گرفتن از طرف قربانی اسیدپاشی عنوان کرد. اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از رکنا، یک پسر جوان به اتهام اسیدپاشی در تهران بازداشت شد.

بر اساس این گزارش، آخرین ساعت دوشنبه ۶ مرداد امسال ماموران پلیس تهران در جریان یک اسیدپاشی در زیرزمین خانه ای قدیمی در خیابان وحدت اسلامی قرار گرفتند و تیمی از ماموران برای تحقیقات پلیسی وارد عمل شدند.

تحقیقات ابتدایی نشان از آن داشت مرد جوانی به نام “بهادر” هدف اسیدپاشی شدیدی قرار گرفته و از ناحیه صورت دچار سوختگی شده است و عامل این اسید پاشی نیز که پسر جوانی به نام “مقصود” بود، بی هوش روی زمین افتاده بود.

ماموران در این مرحله پی بردند که دوستان بهادر که در صحنه حضور داشتند مقصود را به باد کتک گرفتند و ۲ تن از دوستان بهادر نیز از ناحیه دست دچار سوختگی با اسیدپاشی شدند و عامل اسیدپاشی پس از کتک کاری بیهوش روی زمین افتاده است.

مقصود پس از درمان از بیمارستان به دادسرای امور جنایی تهران منتقل شد و این درحالی است که بهادر و دوستانش به خاطر حمله اسیدی در بیمارستان تحت نظر قرار دارند.

مرد جوان پس از اعتراف به اسیدپاشی به دستور بازپرس ساسان غلامی از شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران در اختیار ماموران اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران قرار گرفت.

مقصود در اعترافاتش گفت: “چند روز قبل سوار بر خودروی بهادر شدم و به بهانه تفریح با هم بودیم که شروع به مصرف مواد مخدر شیشه کردیم تا اینکه بهادر در یک کوچه خلوت مرا به زور مورد تجاوز قرار داد و بعد از آن ۱۵ هزار تومان پول به من داد و تهدید کرد اگر درباره این موضوع با کسی حرف بزنم مرا خواهد کشت و همین باعث شد تا از او کینه به دل بگیرم”.

وی افزود: “از بهادر کینه داشتم و تصمیم داشتم او را به قتل برسانم اما شب حادثه نتوانستم نقشه‌ام را کامل به اجرا برسانم در یک صحنه درگیری روی او اسید ریختم”.

متهم ادامه داد: “شب حادثه می دانستم بهادر چه ساعتی به پاتوقش می رود به همین خاطر تصمیم داشتم او را در خانه عمه‌ام به قتل برسانم ، وقتی به خانه عمه‌ام رفتم دیدم بهادر همراه دوستان خلافکارش در خانه شاهرخ که مستاجر خانه عمه‌ام است و در آنجا شیشه تولید می‌کند، دور هم جمع شدند”.

مقصود گفت: “با توجه به حضور دوستان بهادر نقشه قتل را متوقف کردم اما بعد از دقایقی بین من و بهادر درگیری رخ داد و من هم مایع اسید را که شاهرخ برای ساخت شیشه از آن استفاده می کند برداشتم و روی او اسید ریختم”.

عامل اسید پاشی می گوید من بچه طلاق هستم و از دوران کودکی با مشکلات زیادی روبرو شدم و حتی در همان دوران کودکی یکی از دوستانم که از من بزرگتر بود مرا مورد آزار قرار داد اما با گذشت زمان آن را فراموش کردم تا اینکه این صحنه برای من تکرار شد و دیگر نتوانستم خودم را کنترل کنم و تصمیم به قتل بهادر گرفتم.

بنا به این گزارش، تحقیقات پلیسی از عامل این اسید پاشی در اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران ادامه دارد.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

اواخر اردیبهشت ماه ۹۸ پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه ۹۸، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

در آبان ماه ۹۸ این قانون پس از تایید در شورای نگهبان، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید