خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و اخراج کارگران کارخانه آب معدنی داماش

معوقات مزدی و اخراج کارگران کارخانه آب معدنی داماش

خبرگزاری هرانا – کارگران کارخانه آب معدنی داماش در شهرستان رودبار از عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود خبر دادند. این کارگران که تعداد آنها حدود ۴۰ نفر است، از اردیبهشت ماه حقوق دریافت نکرده‌اند. همچنین به گفته کارگران ۱۵ کارگر این کارخانه از روز یکشنبه ۲۲ تیر ماه، از محل کار خود اخراج شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مطالبات مزدی و بیمه‌ای ۴۰ کارگر کارخانه آب معدنی داماش از اردیبهشت ماه امسال پرداخت نشده است.

به گفته کارگران، همچنین ۱۵ کارگر روزمزد این کارخانه که یک ماه پیش جذب کارخانه شده‌اند، از روز یکشنبه (۲۲ تیر ماه)  از محل کار خود اخراج شدند.

یکی از کارگران کارخانه آب معدنی داماش در تشریح مشکلات خود و همکارانش گفت: “به‌رغم افزایش تولید در این کارخانه، ظاهرا کارفرما توانایی مالی لازم برای پرداخت مطالبات معوقه را ندارد و برای همین درصدد برآمده از طریق بیکاری کارگران روزمزدی، بخشی از هزینه‌های مالی کارخانه را جبران کند.”

این کارگر درباره نحوه پرداخت مطالبات خود گفت: “از فروردین ماه سال جاری که کارفرما یک ماه حقوق و عیدی کارگران را با تاخیر واریز کرد، دیگر هیچ دریافتی نداشته‌ایم. در عین حال کارفرما از ابتدای اردیبهشت ماه با جذب  تعدادی کارگر روزمزدی، تولید در کارخانه را به حداکثر رساند بطوریکه در یک ماه گذشته در هر ۲۴ ساعت بیش از  ۱۵۰ قالب آب معدنی تولید شد و در زمینه فروش نیز با توجه با آغاز فصل گرما هیچ مشکلی وجود ندارد و همه تولیدات از قبل پیش‌فروش شده‌اند”.

وی افزود: “کارگران روزمزدی در راستای اشتغال‌زایی و بعد از جشن بزرگی که روز چهارم اردیبهشت ماه به مناسبت سال «جهش تولید» با حضور مسئولان استانی در محل کارخانه برگزار شد، جذب کارخانه شده بودند، بعد از یک ماه فعالیت به دلایلی نامعلومی بار دیگر بیکار شدند”.

این کارگر درباره مطالبات بیمه‌ای خود گفت: “همسان با مزد، حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده و کارگران از لحاظ تمدید و تعویض دفترچه‌های خود با مشکل مواجه شده‌اند”.

طبق اظهارات وی؛ در بین کارگران آب معدنی داماش، کارگرانی وجود دارند که هم اکنون خود یا خانواده‌هایشان در بیمارستان‌های طرف قرارداد با تامین اجتماعی بستری هستند و در حال حاضر بیش از هر زمانی به دفترچه‌های درمانی تامین اجتماعی خود نیازمندند اما با مشکلاتی که در زمینه تمدید نشدن دفترچه‌ها برایشان پیش آمده، برای پرداخت هزینه‌های درمانی سرگردان شده‌اند”.

این کارگر آب معدنی داماش در پایان گفت: “باتوجه به اینکه مسئولان استانی و شهرستانی از وضعیت این واحد تولیدی و کارگرانش باخبرند، از آنها می‌خواهیم به مشکلات کارگران این کارخانه بیشتر توجه کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید