خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دستکم ۳ کولبر در مناطق مرزی نوسود

زخمی شدن دستکم ۳ کولبر در مناطق مرزی نوسود

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۸ تیر، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان نوسود در استان کرمانشاه، دستکم ۳ کولبر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبر نیوز، روز یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، تیراندازی نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان «نوسود»، موجب مصدومیت تعدادی از کولبران شد.

بر اساس این گزارش، تا کنون هویت سه تن از کولبران با نام‌های “عارف خدادادی ۴٨ ساله اهل جوانرود”، “جمیل عبدی ٢٩ ساله اهل ثلات‌باباجانی” و “توفیق رستاد اهل مریوان” احراز شده است.

این کولبران جهت درمان به مراکز درمانی شهر پاوه منتقل شده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید