خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی ارومیه

زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی ارومیه

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۲ تیر، یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان ارومیه در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی زخمی و پس از بازداشت به زندان ارومیه منتقل شد. همچنین یک کولبر دیگر که پیشتر بر اثر انفجار مین بر جای مانده از جنگ ایران و عراق در شهرستان ارومیه دچار قطع عضو شده بود، توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.  همچنین در همان روز روز یک کولبر اهل سقز توسط نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی هنگژال بانه بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۲ تیرماه ١٣٩٩، یک کولبر به نام “ارسلان ناتو” اهل روستای زنگلان از توابع دهستان دشت ارومیه، هدف شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته و پس از زخمی‌شدن از ناحیه‌ی پا، بازداشت و به بهداری زندان مرکزی ارومیە منتقل شده است.

همچنین یک کولبر دیگر به نام ”قابیل مرجانی راد“ اهل روستای الیە از توابع مرگور ارومیە که در تاریخ ۲۵ خرداد در حین کولبری بر اثر انفجار مین بر جای مانده از جنگ ایران و عراق، یکی از پاهای خود را از دست دادە بود، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان ارومیه منتقل شد.

از سوی دیگر روز دوشنبه ۲ تیرماه ١٣٩٩، یک کولبر اهل سقز به نام سید میلاد معطر توسط نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی هنگژال بانه بازداشت و به زندان بانه منتقل شد.

اتهام مطروحه علیه هر سه کولبر، عبور غیرقانونی از مرز عنوان شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید