خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک, کودکان  >  خودکشی دختر ۱۳ ساله به دلیل عدم کسب امتیاز لازم برای رشته علوم تجربی

خودکشی دختر ۱۳ ساله به دلیل عدم کسب امتیاز لازم برای رشته علوم تجربی

خبرگزاری هرانا – امروز سه شنبه ۳ خرداد، ویدیویی از خودکشی یک دختر ۱۳ ساله در ایلام در فضای مجازی منتشر شد. در این گزارش، عدم کسب امتیاز لازم برای ادامه تحصیل در رشته علوم تجربی، علت خودکشی این دختر نوجوان عنوان شده و آمده است، این واقعه بار دیگر پرده از بی برنامگی و ساختارهای ضعیف آموزش و پرورش انداخت. چرا که گرایش دانش آموزان و خانواده‌ها به سمت رشته “علوم تجربی” بیانگر وجود نقص جدی در سیستم آموزش و پرورش و هدایت تحصیلی کشور است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تابناک، امروز سه شنبه ۳ تیر ۹۹، در فضای مجازی خبر تاسف باری خواندیم دائر بر اینکه دختر ۱۳ساله ساکن یکی از شهرستان‌های جنوبی استان ایلام به علت عدم کسب امتیاز لازم برای ادامه تحصیل در رشته علوم تجربی خودکشی کرده است.

صرفنظر از وضعیت نگران کننده استمرار این پدیده مخرب در جامعه، این موضوع از چند زاویه قابل بحث است.

در این گزارش آمده است، بارها وبارها در خصوص چرایی رشد و استمرار این پدیده شوم مطالب گوناگونی نگاشته شده است، کارشناسان و صاحب نظران متعددی درباره چرایی آن ایده‌ها و نظراتی علمی خود را تبیین کرده‌اند، اما واقعیت این است، در کنار تبدیل خودکشی به بخشی از هویت اجتماعی و شخصیتی افراد، بخشی از بی برنامگی‌ها و کارکردهای نادرست باعث شده که افراد برای رهایی از مشکلات و تنگناهای ایجاد شده ناشی از آن، به این رفتار متوسل شوند.

با وجود تمامی شعارهای داده شده، توسل به حذف فیزیکی خود بعنوان آخرین راهکار برای خلاصی شدن از تنگناها و مشکلات همچنان در جامعه ما حرف اول را می‌زند، کارشناسان و دستگاه‌های فعال در این حوزه هرچند با افتخار ادعا می‌کنند که استان ما از رتبه اول به رتبه دوم تغییر جایگاه داده است، اما شرایط به گونه‌ای نگران کننده در حال پیش رفتن است و باید در طرح‌ها و برنامه‌های تجدید نظر جدی شود.

اگرچه معتقدیم پرداختن به مقوله خودکشی در رسانه‌ها به نوعی تبلیغ این پدیده شوم محسوب می‌شود، اما واقعا باید چکار کرد؟! وقتی می‌بینیم که در سکوت دستگاه‌های مسئول این پدیده نامیمون به سرعت به بخشی از فرهنگ و رفتار افراد تبدیل می‌شود ،وقتی می‌بینیم سن خودکشی از افراد میانسال به سمت افراد خردسال در حال تغییر است ،نمی‌شود به این بهانه دست روی دست گذاشت و با سکوت فضایی راحت تر برای رشد این آسیب بزرگ اجتماعی را در جامعه فراهم آوریم.

بر اساس این گزارش، لذا اتفاق نگران کننده امروز حاوی دو نکته مهم است که باید مورد توجه خانواده‌ها و دستگاه‌های مسئول قرار گیرد؛ اول اینکه بررسی چند مورد خودکشی اخیر در استان ایلام نشان می‌دهد که رفته رفته سن خودکشی پایین و پایین تر می‌آید و به جای تمرکز طرح بر سنین میانی و بالایی، لاجرم باید برنامه ریزی برای توجیه و تبیین مخاطرات این پدیده و پیشگیری از آن به سمت دبستان و مدارس راهنمایی سوق داده شود.

دوم، اینکه خودکشی امروز یک دانش آموز دختر بخاطر عدم کسب امتیاز برای انتخاب رشته علوم تجربی بار دیگر پرده از بی برنامگی‌ها و ساختارهای ضعیف آموزش و پرورش انداخت. چرا که گرایش دانش آموزان و خانواده‌ها به سمت رشته “علوم تجربی” بیانگر وجود  نقص جدی در سیستم آموزش و پرورش و هدایت تحصیلی کشور است.

بررسی تعداد داوطلبان رشته علوم تجربی در کنکور سال گذشته نشان می‌دهد که تعداد داوطلبین این رشته نزدیک به دو سوم کل شرکت کنندگان است. وضعیت تعجب برانگیز گرایش دانش آموزان که از یک سو از  عدم برنامه ریزی مسئولین کشور برای اشتغال زایی و فراهم کردن بستر برای کاریابی سایر رشته های تحصیلی عالی نشات گرفته است و از سویی پز دادن اولیاء دانش آموزان و جاذبه مالی رشته‌های عالی مرتبط به علوم تجربی باعث افزایش تب گرایش به سمت رشته علوم تجربی را در پی داشته است.

نمی‌توان بر این واقعیت مهم چشم بست که هدایت تحصیلی موجود در سیستم آموزش و پرورش ما به صورتی که لازم است انجام نمی‌شود، آموزش و پرورش ما در گذشته متوقف کرده و برنامه‌ای هم برای برون رفت از وضعیت موجود ندارد. در این سیستم  به جای آگاه کردن دانش‌آموزان به آینده شغلی و رشته‌های مربوطه از هدایت تحصیلی به معنای اجبار تعریف می‌شود.

بنابر ابن خودکشی این دانش آموز بعنوان قربانی “هدایت تحصیلی” نادرست و غیر علمی آموزش و پرورش ثبت و ضبط خواهد شد و انتظار می‌رود این اقدام دردناک بتواند مسئولین و تصمیم سازان آموزش و پرورش را به حرکت به سمت جلو وادار کند تا با شناسایی راهکارهای علمی و تحقیق و بررسی دقیق زمینه تصویب طرحی دقیق ،جامع و جلو برنده را در ستاد راهبری نقشه جامع علمی فراهم آورند که در آینده شاهد بروز چنین اقدام‌های درآوری از سوی دانش آموزان نباشیم.

سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی‌های سالانه از سوی سازمان پزشکی قانونی بیش از ۷ درصد اعلام شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید