خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی ۵ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف/ طی سال گذشته؛ رهایی ۱۵ زندانی از اعدام در سیستان و بلوچستان

رهایی ۵ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف/ طی سال گذشته؛ رهایی ۱۵ زندانی از اعدام در سیستان و بلوچستان

خبرگزاری هرانا – پنج زندانی در مشگین شهر، تهران، بوشهر و قزوین که پیشتر از بابت اتهام قتل در پرونده هایی جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت و یا کسب رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند. در خبری دیگر دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از رهایی ۱۵ زندانی از اعدام طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، یک زندانی در شهرستان مشگین شهر که پیشتر از بابت اتهام “قتل” همسرش به اعدام محکوم شده بود از چوبه دار رهایی یافت.

امیر نوعی، رئیس دادگستری شهرستان مشگین‌شهر در این خصوص اعلام کرد: “این فرد که از ۱۶ سال پیش از بابت اتهام قتل در زندان مشگین ‌شهر به سر می‌برد، در نهایت با گذشت اولیای دم از چوبه‌دار رهایی یافت”.

رهایی از اعدام یک زندانی در تهران

به گزارش همشهری، یک زندانی در تهران که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

این زندانی در پی اعترافات خود اظهار کرد: “باجناقم دچار مشکل مالی شدیدی شده بود و من تصمیم گرفتم به او کمک کنم. او در کشتارگاه کار می‌کرد. من هم دامدار بودم و گفتم به تو دام می‌دهم، کشتار کن و بفروش و اصل پول را به من برگردان و سود آن برای خودت باشد. او هم قبول کرد اما بعد متوجه شدم او ۵۰۰ میلیون تومان بدهی دارد که به ما نگفته بود و اصل ماجرا چیز دیگری بود. وقتی دوستانش موضوع را به من گفتند، من هم گفتم نمی‌توانم مبلغی را که بدهکار است، جبران کنم و همین موضوع باعث اختلاف ما شد”.

وی افزود: “درگیری ما خیلی ‌وقت بود که شروع شده بود. تا اینکه روز حادثه او به سراغ من آمد. من در کشتارگاه خودم بودم. حمله کرد و یکی از دوستانم را با چاقو زد و بعد هم دو ضربه به من زد. من خون‌ریزی داشتم، اما مسئله جدی نبود. سعی کردم او را بیرون کنم. زیر بار نمی‌رفت و دوباره حمله می‌کرد. در حین درگیری درحالی‌که من چکمه پایم بود و زمین هم سُر بود، از باجناقم خواستم موضوع را تمام کند. او دوباره حمله کرد و داخل حوض آهک افتاد. ما قبل از اینکه وارد بخش کشتارگاه شویم، باید پاهایمان را در حوضچه آهک فرو کنیم تا بدون آلودگی وارد کشتارگاه شویم. وقتی باجناقم داخل آن حوض افتاد، با توجه به اینکه زمین لیز بود و من هم چکمه داشتم، پایم سر خورد و من هم داخل حوضچه افتادم. چون چاقو دستم بود، چاقو مستقیم به داخل سینه او فرو رفت”.

این زندانی ادامه داد: “من بلافاصله از حوض بیرون آمدم و با اورژانس تماس گرفتم و درخواست کمک کردم، اما از دست کسی کاری برنمی‌آمد. ضمن اینکه من و دوستم را هم که زخمی بودیم به بیمارستان بردند و من در بیمارستان متوجه شدم باجناقم فوت کرده‌ است”.

وی با بیان اینکه شش سال در زندان به سر می برد عنوان کرد: “با تلاش خانواده‌ام توانستیم رضایت اولیای‌دم را بگیریم. من برای اینکه بتوانم رضایت بگیرم، همه دارایی‌ام را از دست دادم و حالا وضع بسیار بدی دارم. اگر از زندان آزاد شوم، باید سخت کار کنم تا دوباره بتوانم زندگی‌ام را بسازم. من درخواست بخشش دارم. ضمن اینکه خانواده‌ام هم وضعیت خوبی ندارند”.

لازم به ذکر است؛ این زندانی به دنبال اظهاراتش، از سوی دادگاه به تحمل شش سال حبس با احتساب ایام بازداشت محکوم شد.

رهایی از اعدام یک زندانی در بوشهر/ رهایی از اعدام ۷ زندانی طی ۶ ماه گذشته

به گزارش صدا وسیما، یک زندانی در بوشهر که از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود از اعدام رهایی یافت.

الماس گشتاسبی، معاون قضایی دادگستری و سرپرست شورای حل اختلاف استان بوشهر گفت: “در سال ۱۳۸۸ جوانی ۱۸ ساله در یک نزاع و درگیری جوانی دیگر را با اسلحه گرم به قتل می‌رساند که به دنبال شکایت و تقاضای اعدام از سوی اولیای دم، وی در انتظار صدور و اجرای حکم در زندان به سر می ‌برد”.

وی افزود: “با صدور حکم اعدام و تایید آن در دیوان عالی کشور قرار بود حکم قطعی ۷ خرداد ماه سال جاری اجرایی شود”.

الماس گشتاسبی ادامه داد: “با گرفتن مهلت یک ماهه تلاش کردیم تا رضایت خانواده مقتول را بگیریم و خوشبختانه اولیای دم رضایت به آزادی این زندانی دادند”.

همچنین مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان بوشهر از بخشش ۷ زندانی محکوم به اعدام، با پیگیری و تعامل اعضای شورای حل اختلاف و همکاری اولیای دم، طی ۶ ماه گذشته خبر داد.

طی سال گذشته؛ رهایی ۱۵ زندانی از اعدام در سیستان و بلوچستان

به گزارش تسنیم، علی موحدی راد، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از رهایی ۱۵ زندانی از اعدام طی سال گذشته خبر داد.

وی ضمن اعلام این خبر گفت: “در سال گذشته پرونده ۱۵ زندانی محکوم به اعدام با حضور ریش سفیدان، وساطت مردم، علما و بزرگان و همچنین شورای حل اختلاف به سازش رسید”.

رهایی ۲ زندانی از اعدام

به گزارش مدارا، دو زندانی محکوم به اعدام، به دنبال پرداخت دیه از سوی گروه “ما درد مشترکیم”، از چوبه دار رهایی یافتند.

بر اساس این گزارش، یک نوجوان به نام “امیر”، که در کانون اصلاح و تربیت به سر می برد، همچنین یک زندانی دیگر در قزوین به نام “حسین”، که در پرونده هایی جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، به دنبال پرداخت دیه از محل کمک های مردمی، از مرگ رهایی یافتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید