خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی ۳ زندانی از اعدام در خوزستان و کردستان

رهایی ۳ زندانی از اعدام در خوزستان و کردستان

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در زندان های مریوان و سقز که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت و یا کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. در خبری دیگر رئیس دادگستری آبادان از بخشش یک محکوم به اعدام پس از ۱۰ سال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، مراد فتحی، مدیرکل زندان‌های استان کردستان گفت:‌ “۲ نفر از مددجویان زندان‌های سقز و مریوان که بخاطر ارتکاب «قتل» دوران محکومیت خود را می گذرانده و در انتظار اجرای حکم بودند، با گذشت اولیای دم از اعدام رهایی یافتند”.

وی ادامه داد: “یکی از این زندانیان بیش از چهار سال و دیگری حدود شش سال بخاطر ارتکاب «قتل عمد» در زندان تحمل حبس کرده و منتظر اجرای حکم اعدام بودند که با پیگیری‌های مستمر مددکاران زندان، همراهی و تلاش شبانه‌روزی گروه‌های صلح و سازش و ریش سفیدان، خانواده‌های مقتول با گذشت از اجرای حکم، زندگی جدیدی را به این ۲ هدیه کردند”.

مدیرکل زندان‌های کردستان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون با گذشت اولیای دم چهار نفر از زندانیان که منتظر اجرای حکم اعدام خود بودند از مرگ حتمی نجات یافتند، افزود: “گروه‌های صلح و سازش زندان‌های کردستان با حضور مستمر در پرونده‌های محکوم به اعدام، در کمک به نهادینه کردن فرهنگ گذشت بسیار موثر واقع شده‌اند”.

فتحی یادآور شد: “در سال ۹۸ نیز اعضای گروه صلح و سازش در ۲۹ مورد موفق به کسب رضایت از اولیاء دم شدند”.

رهایی یک زنانی از اعدام در آبادان

به گزارش ایسنا، نعمت‌الله روشن‌روان، رئیس دادگستری آبادان از بخشش محکوم به اعدام پس از ۱۰ سال خبر داد.

وی با اعلام این خبر گفت: “در سال ۸۹ در یکی از مناطق شهرستان آبادان، به دلیل مسائل مالی یک نزاع خانوادگی رخ داد. در این درگیری، فردی با استفاده از اسحله شکاری اقدام به تیراندازی کرد و دو نفر از بستگان خود را به قتل رساند که پس از دستگیری متهم و طی مراحل قانونی به اعدام محکوم شد”.

 وی افزود: “در این بازه زمانی حدود ۱۰ ساله، بزرگان زیادی از منطقه و خوزستان برای اخذ رضایت اولیای دم به منزل آن‌ها مراجعه کردند اما نتیجه‌ای حاصل نشد. در نهایت به دستور آقای زبیدی‌نیا، معاون قضایی و رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان و با هماهنگی دادگستری شهرستان آبادان، پرونده برای سازش و اخذ رضایت به شعبه ۸ شورای حل اختلاف آبادان ارجاع داده شد”.

رئیس دادگستری آبادان ادامه داد: “پس از بررسی پرونده و اظهار پشیمانی متهم، با پیگیری‌ها و تلاش‌های مضاعف رئیس مجتمع و اعضای شعبه ۸ شورای حل اختلاف آبادان سرانجام پس از برگزاری چندین جلسه با اولیای دم و بزرگان طرفین، خانواده مقتولین با حضور در دفترخانه رسمی و اخذ وجه‌المصالحه رضایت خود را اعلام و از اجرای حکم اعدام فرزندان خود صرف نظر کردند. اولیای دم با رضایت خود، پس از حدود ۱۰ سال به این فرد زندگی دوباره بخشیدند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید