خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  نگین قدمیان، شهروند بهایی از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

نگین قدمیان، شهروند بهایی از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

خبرگزاری هرانا – نگین قدمیان، شهروند بهایی امروز سه‌شنبه ۲۰ خردادماه از زندان اوین به مرخصی اعزام شد. این شهروند بهایی از آذرماه سال ۹۶ برای تحمل دوران محکومیت ۵ ساله خود در بند زنان این زندان به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۲۰ خردادماه ۱۳۹۹، نگین قدمیان، شهروند بهایی از زندان اوین به مرخصی ۱۱ روزه اعزام شد.

پویا اولادی همسر خانم قدیمیان در یادداشتی در این خصوص گفت: «بالاخره نگین هم آمد. فعلا یازده روز مرخصی دارد، ولی قرار است تا زمان تصمیم‌گیری نهایی برای آزادیَش، بیرون بماند.»

علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه و نیم از قرار گرفتن نام خانم قدمیان در لیست زندانیان مشمول بخشنامه اخیر قوه قضاییه، وی کماکان از آزادی محروم است. آزادی این شهروند بهایی به موافقت دادستانی موکول شده است که با وجود گذشت دو ماه از ارسال این فهرست، همچنان در روند آزادی او کارشکنی می‌شود.

نگین قدمیان در تاریخ ۳ خرداد سال ۹۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد. وی در اسفندماه ۹۱ همراه ۸ تن از شهروندان بهایی به اتهاماتی از جمله همکاری در دانشگاه مجازی بهاییان به صورت غیابی و بدون احضار به دادگاه توسط قاضی مقیسه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. خانم قدمیان در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۶ و هنگام سفر در فرودگاه بازداشت و دو روز بعد جهت گذراندن دوران محکومیت ۵ ساله خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

در آبان‌ماه سال ۹۷ با وجود عفونت در لثه و درد شدید در ناحیه فک و دندان و همچنین علیرغم صدور مجوز اعزام این زندانی از سوی دادیار زندان به مراکز درمانی تخصصی، رئیس بهداری با اعزام وی مخالفت کرد.

وی در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۷ طی نامه‌ای سرگشاده از محرومیت‌ها و خاطرات تلخی که از ۱۸ سالگی به ‌عنوان یک شهروند بهایی با آن مواجه شده نوشت که متن کامل آن در هرانا منتشر شد.

نگین قدمیان متولد ۱۱ مرداد ماه سال ۱۳۶۲ است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید