خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن ۵ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی چالدران و سردشت

کشته و زخمی شدن ۵ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی چالدران و سردشت

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۱۷ خرداد، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان های چالدران و سردشت در استان آذربایجان غربی، ۴ کولبر زخمی شدند و یک کولبر نیز جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز شنبه ۱۷ خردادماه ۱۳۹۹، در جریان تیراندازی نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در منطقه مرزی آواجیق از توابع شهرستان چالدران، یک کولبر جان خود را از دست داد.

در این گزارش هویت این کولبر “فرهاد کچلانلو” ٢۶ ساله اهل روستای ساری‌اجاق از توابع چالدران عنوان شده است.

همزمان در ارتفاعات مرزی کانی دیناران از توابع شهرستان سردشت چهار کولبر به نام‌های “هاوبیر ابراهیمی”، “عثمان صالحی”، “ارسلان عبدالهی” و “ابراهیم رسولی” بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی زخمی شدند.

گفته می‌شود در هر دو حادثه کولبران، بدون اخطار قبلی، از فاصله نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک قرار گرفته‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید