خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۳/۱۱ ساعت ۲۳:۲۳:۱۹

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، شماری از زعفرانکاران تربت حیدریه در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر، جمعی از مدیران و پرسنل خانه های بازی و بازی های رایانه در مقابل استانداری کرمان، گروهی از کارگران شهرداری شاهین شهر برای یازدهمین روز متوالی در مقابل ساختمان شهرداری این شهر و تعدادی از کارگران معدن امین یار شهرستان فاریاب، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صبح توس، روز شنبه ۱۰ خردادماه ۱۳۹۹، شماری از زعفرانکاران تربت حیدریه در اعتراض به عدم تسویه مطالباتشان از سوی سازمان تعاون روستایی، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کردند.

سازمان تعاون روستایی کشور بنا به ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر حمایت از محصول زعفران کشاورزان اقدام به خرید زعفران از کشاورزان کرد. طرح خرید حمایتی زعفران با هدف جلوگیری از کاهش قیمت این محصول مهم، از هشتم آبان ماه پارسال تا ۳۰ آذر در هشت مرکز خرید تعاون روستایی خراسان رضوی آغاز شد که بر اساس آن زعفران از کشاورزان خریداری و تسویه حساب با آنان نیز بر اساس چک لیست‌های ارسالی توسط اداره تعاون روستایی شهرستان‌ها انجام ‌شد. با این حال بعد از گذشت ۶ ماه این کشاورزان مطالبات خود را به صورت کامل دریافت نکرده‌اند.

رضا رحماندوست، رییس هیئت مدیره شرکت تعاونی زعفرانکاران تربت حیدریه در این خصوص گفت: “در چند روز گذشته جمعی از کشاورزان جلسه‌ای با مدیر کل سازمان تعاون روستایی و فرماندار شهرستان برگزار کردند که در آنجا اعلام کردیم این زعفران حاصل دسترنج کشاورزان را در آذرماه پارسال تحویل دادیم و الان بعد از گذشت شش ماه فقط حدود نیمی از مطالباتمان را دریافت کردیم”.

وی افزود: “متاسفانه در بدو خرید حمایتی به ما قول ۲۰ روزه دادند که این ۲۰ روز به سه ماه تبدیل شد و در نهایت از ۵۰ میلیون تومانی که وعده آن را داده بودند، ۱۷ میلیون تومان واریز شد. در طی سه ماه گذشته هم تقریبا ۳ میلیون برای ما واریز کردند و این تزریق قطره چکانی دردی از زعفرانکاران درمان نمی‌کند”.

یکی از کشاورزان نیز گفت: “قرار بر این بود که طی مدت ۷۰ روز مطالبات کشاورزان را پرداخت کنند اما الان شاهد واریز قطره چکانی بصورت ۳ درصد هستیم و این نوع واریزی کفایت مخارج ما را نمی‌کند. متاسفانه مسئولان به فکر کشاورزان نیستند و ما نمی‌دانیم به کجا مراجعه کنیم، سازمان تعاون روستایی ما را به فرمانداری ارجاع می‌دهد و امروز هم اینجا جمع شدیم تا تکلیفمان مشخص شود”.

تجمع پرسنل خانه های بازی و بازی های رایانه در کرمان

به گزارش راه آرمان کرمان، روز شنبه ۱۰ خردادماه ۱۳۹۹، جمعی از مدیران و پرسنل خانه‌های بازی و بازی‌های رایانه‌ای کرمان، در اعتراض به تعطیل ماندن این واحدهای صنفی، در مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.

یکی از تجمع کنندگان در خصوص علت تجمع این صنف گفت: “صنف اتحادیه بازی‌های رایانه‌ای و خانه‌های بازی اولین صنفی بود که تعطیل اعلام شد و همه‌ی ما به احترام سلامت مراجعه کنندگان از ۱۲ اسفند ماه سال ۹۸ تاکنون مراکز خود را تعطیل کردیم. چهار ماه است که مراکز بازی تعطیل هستند این در حالی است که تمام مکان‌ها اجاره‌ای بوده و چهار ماه است که اجاره، اقساط بانکی و مخارج زندگی این صنف تامین نمی‌شود و هیچ یک از مسئولان پاسخگو نیستند”.

در این گزارش آمده است که از ورود نماینده این صنف به استانداری و ملاقات با استاندار کرمان جلوگیری شد و تاکنون جواب قانع کننده از سوی استاندار کرمان دریافت نشده است.

تجمع کارگران شهرداری شاهین شهر

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز شنبه ۱۰ خردادماه ۱۳۹۹، گروهی از کارگران شهرداری شاهین شهر، برای یازدهمین روز متوالی در مقابل ساختمان شهرداری این شهر دست به تجمع زدند.

کارگران معترض دلایل اجتماع خود را اعتراض به نداشتن امنیت شغلی و کاهش حقوق، عنوان کردند.

تجمع کارگران معدن امین یار شهرستان فاریاب

به گزارش راه آرمان کرمان، طی روزهای اخیر تعدادی از کارگران معدن امین یار شهرستان فاریاب در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود دست به تجمع زدند.

حسین تاجیک، رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان فریاب در این خصوص گفت: “در حین تعطیلی مراکز مختلف به علت شیوع کرونا، معادن از جمله مشاغلی بودند که باید به فعالیت خود ادامه می‌دادند. تعطیلی معادن تنها با ارائه مدارک و مستنداتی از سوی ستاد کرونای استان امکان پذیر بود، در غیر این صورت تعطیلی معادن قانونی نیست. معدن امین یار تاکنون مدرکی مبنی بر تعطیلی قانونی ارائه نکرده است”.

وی افزود: “در ارتباط با پرداخت حق بیمه کارگران معدن امین یار فریاب، کارفرما حتی اسامی کارگران و مشخصات آن‌ها را برای دریافت بیمه بیکاری در اختیار تامین اجتماعی قرار نداده است. کارگران با مراجعه به دفاتر پیشخوان متوجه شدند که کارفرما حق بیمه را پرداخت نکرده است و به همین دلیل از دریافت بیمه بیکاری هم محروم شده‌اند”.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان فاریاب ادامه داد: “از نظر قانون زمانی که کارگران با یک مجموعه قرارداد دارند در صورت تعطیلی آن واحد، کارفرما موظف است حقوق کارگران را پرداخت کند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید