خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  افزایش محکومیت؛ اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی به ۳ سال حبس قطعی محکوم شد

افزایش محکومیت؛ اسماعیل مغربی نژاد، نوکیش مسیحی به ۳ سال حبس قطعی محکوم شد

خبرگزاری هرانا – دادگاه انقلاب شیراز حکم دو سال زندان برای اسماعیل مغربی‌نژاد نوکیش مسیحی ساکن شیراز را که در اسفند ماه سال گذشته صادر شده بود، تأیید و یک سال حبس نیز با اتهامی دیگر به این حکم افزود. وی در بهمن ماه سال گذشته نیز توسط دادگاه انقلاب این شهر از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به ۳ سال حبس تعزیری دیگر محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از محبت نیوز، روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، آخرین دادگاه اسماعیل مغربی‌نژاد در شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی برگزار شد و حکم دادگاه روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه به این نوکیش مسیحی ابلاغ شد.

بر اساس حکم صادره، شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز حکم دو سال زندان اسماعیل مغربی‌نژاد نوکیش مسیحی را که در اسفند ماه سال گذشته صادر شده بود، تأیید و یک سال حبس نیز به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به این حکم افزود.

به گفته فرشید رفوگران وکیل آقای مغربی‌نژاد: “این دادنامه بسیار مجمل و مختصر و غیر مستدل و فاقد هرگونه مدرک و دلیل برای محکومیت موکلش است”.

به گفته قاضی دادگاه، حکم صادره علیه این شهروند بر اساس «گزارش حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح» ایران صادر شده، اما تا کنون هیچ جزئیاتی در مورد این گزارش ارائه نشده است.

گفتنی است، اسماعیل مغربی‌نژاد در تاریخ ۸ اسفندماه ۹۸، از بابت اتهام «عضویت در گروههای معاند نظام وابسته به جریان مسیحیت تبشیری» به دو سال حبس محکوم شده بود.

آقای مغربی نژاد، در بهمن ماه ۹۸ نیز توسط دادگاه انقلاب شیراز از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این شهروند مسیحی ۶۴ سال سن دارد و به دلیل باور خود بارها از سوی نهادهای امنیتی حکومت ایران بارها تحت فشار قرار گرفته است. او پیشتر نیز در تاریخ ۵ بهمن‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

ماموران امنیتی پس از بازداشت اسماعیل مغربی‌نژاد او را با خود به محل زندگی‌اش برده و پس از تفتیش خانه، وسایل شخصی او مانند لپ‌تاپ، تلفن همراه، کتاب‌های مسیحی و نوشته‌های روزانه او را ضبط کرده و با خود برده بودند. ماموران امنیتی مدعی شده بودند که حکم جلب به همراه دارند ولی درخواست اسماعیل مغربی‌نژاد برای مشاهده آن را رد کردند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد. همچنین اصل بیست و ششم قانون اساسی به صراحت بر آزادی فعالیت اقلیت‌های دینی تاکید شده و در این اصل آمده است: “احزاب، جمعیت‌‏ها، انجمن‌‏های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت”.

اسماعیل مغربی نژاد

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید