خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در اشنویه

کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در اشنویه

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان اشنویه بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، گروهی از کولبران در ارتفاعات مرزی شهرستان اشنویه هدف شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، در این حادثه یک کولبر، به نام “صفر پیل‌افکن” ٣٧ ساله اهل روستای پوش آباد از توابع شهزستان اشنویه جان خود را از دست داد.

گفته می‌شود این کولبران به ظن حمل کالای قاچاق، بدون اخطار قبلی و از فاصله‌‌ی نزدیک هدف شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

اشنویه از شهرهای مرزی استان آذربایجان غربی است که در قسمت غربی این استان قرار دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید