خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  شهروندان بهایی؛ سهیلا حقیقت و شهناز ثابت مجموعا به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند

شهروندان بهایی؛ سهیلا حقیقت و شهناز ثابت مجموعا به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – سهیلا حقیقت و شهناز ثابت شهروندان بهایی ساکن شیراز توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر مجموعا به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. پیشتر نیز شهریار عطریان، نوید بازماندگان، بهاره قادری، نیلوفر حکیمی، نورا پورمرادیان، احسان الله محبوب راه وفا، الهه سمیع زاده و سودابه حقیقت دیگر شهروندان بهایی در این پرونده مجموعا به ۴۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این شهروندان بهایی سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سهیلا حقیقت و شهناز ثابت شهروندان بهایی ساکن شیراز توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر مجموعا به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

براساس این حکم که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی سید محمود ساداتی صادر و ابلاغ شده است. سهیلا حقیقت و شهناز ثابت از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه‌های مخالف نظام” هر یک به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹ برگزار شد.

پیشتر نیز شهریار عطریان، نوید بازماندگان، بهاره قادری، نورا پورمرادیان، الهه سمیع زاده و سودابه حقیقت دیگر شهروندان بهایی در این پرونده توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی سید محمود ساداتی از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه‌های مخالف نظام” هر کدام به ۶ سال حبس تعزیری، نیلوفر حکیمی به ۸ سال حبس تعزیری و احسان الله محبوب راه وفا به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. صدور این حکم در حالی صورت گرفت که خانم سمیع زاده و خانم حقیقت در انتظار برگزاری دادگاه پرونده دیگر خود در دادگاه کیفری نیز هستند. به علاوه نیلوفر حکیمی نیز پیشتر در دادگاه کیفری نیز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این شهروندان در شهریور ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز آزاد شدند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید