خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  فاجعه هواپیمای اوکراینی؛ فرهاد بخشی به حبس محکوم شد

فاجعه هواپیمای اوکراینی؛ فرهاد بخشی به حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – فرهاد بخشی، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی نسبت به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه و ابراز همدردی با خانواده قربانیان، توسط دادگاه انقلاب تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه همچنین از باب مجازات تکمیلی وی را به یک ماه خدمت در یکی از پایگاه‌های بسیج و تحقیق ۹۰ صفحه‌ای دست‌نویس درباره ناو جنگی وینسنس محکوم کرده است. فرهاد بخشی بعد از گذشت پنج ماه همچنان به علت ناتوانی در تامین وثیقه در زندان تهران بزرگ در بازداشت به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو زمانه، فرهاد بخشی، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی نسبت به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه و ابراز همدردی با خانواده قربانیان، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به حبس و مجازات‌های تکمیلی محکوم شد.

بر اساس حکم صادره وی به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است. دادگاه همچنین از باب مجازات تکمیلی آقای بخشی را به یک ماه خدمت در یکی از پایگاه‌های بسیج و تحقیق ۹۰ صفحه‌ای دست‌نویس درباره ناو جنگی وینسنس (ناو جنگی یواس‌اس وینسنس در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ با شلیک به هواپیمای مسافربری ایران ایر در خلیج فارس، باعث مرگ ۲۹۰ سرنشین این هواپیما شد) محکوم کرده است.

فرهاد بخشی روز یکشنبه ۲۲ دی ۹۸، در جریان اعتراض‌ دانشجویان در مقابل دانشگاه امیرکبیر نسبت به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی، توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

با وجود گذشت بیش از ۵ ماه و صدور قرار وثیقه، به علت عدم امکان تامین قرار تعیین شده این شهروند کماکان در زندان تهران بزرگ در بازداشت به سر می‌برد.

هرانا در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۹۸ در گزارشی ضمن احراز هویت ده‌ها تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری آبان ماه و دی ماه سال گذشته که در زندان تهران بزرگ بسر می‌برند، به آخرین وضعیت و شرح محل نگهداری آنها پرداخته بود.

در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین، توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ساقط شد. صبح شنبه ۲۱ دی ماه، ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تایید این واقعه مدعی شد که هدف گیری هواپیمای مسافربری غیرعمدی و ناشی از خطای عامل انسانی بوده است. این موضوع منجر به موجی از اعتراضات به خصوص در دانشگاه‌های مختلف کشور شد.

روز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه از بازداشت دستکم ۳۰ شهروند در جریان تجمعات و اعتراضات مردمی اخیر خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید