خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی سردشت و چالدران

کشته و زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی سردشت و چالدران

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، دو کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی شهرستان سردشت و چالدران کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شب شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹، در پی تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در حد فاصل ارتفاعات مرزی «نوکان» – «کانی زرد» شهرستان سردشت، یک کولبر جان باخت.

هویت این کولبر “محمد ابراهیم زاده، ۳۷ ساله و از اهالی روستای نبی آباد از توابع شهرستان «ربط»” عنوان شده است.

همچنین طی روزهای گذشته یک کولبر به نام “صدیق احمدی” در نزدیکی روستای مرزی «وکیل» از توابع شهرستان چالدران هدف شلیک مستقیم همین نیروها قرار گرفته و به شدت زخمی شده است.

گفته می‌شود در هر دو مورد کولبران، بدون اخطار قبلی، از فاصله نزدیک و به ظن حمل کالای قاچاق مورد شلیک قرار گرفته‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید