خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  دستکم ۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، گروهی از کارگران کارخانه تعطیل شده سیمان لوشان در مقابل ساختمان این کارخانه و تعدادی از کارگران و کارمندان شرکت آب و فاضلاب اهواز در مقابل ساختمان استانداری خوزستان، دست به تجمع اعتراضی زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، گروهی از کارگران کارخانه تعطیل شده سیمان لوشان در استان گیلان، در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت شغلی خود، در مقابل ساختمان این کارخانه دست به تجمع زدند.

یکی از کارگران سابق کارخانه سیمان لوشان در این خصوص گفت: “مشکلات کارگران سیمان لوشان از مرداد سال ۹۲ و زمانی آغاز شد که دولت وقت به بهانه‌های مختلف این واحد صنعتی را با بیش از ۱۸۰ کارگر تعطیل اعلام کرد”.

وی با بیان اینکه باتوجه به شیوع ویروس کرونا حدود ده نفر به نمایندگی از سایر همکاران مقابل کارخانه حضور یافتند، افزود: “از مجموع کارگران بیکار شده کارخانه سیمان لوشان، ۶۷ کارگر با سوابق چند ساله باقی مانده‌اند که نیمی از آنها همچنان بلاتکلیف و منتظر بازگشت به کار هستند”.

این کارگر همچنین با اشاره به اینکه هیچ مسئولی تا امروز پاسخگوی موضوع اشتغال کارگران قدیمی سیمان لوشان نبوده است، در تشریح مشکلات خود و همکارانش گفت: “این واحد قبل از خرداد سال ۹۲ بیش از ۱۸۰ کارگر داشت که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری کار می‌کردند اما با وقوع مشکلات مربوط به کمبود منابع مالی، کارگران پیمانکاری در تیر و شهریور ۹۲ کار خود را از دست دادند”.

وی همچنین ادامه داد: “کارگران در آن زمان برای بازگشایی کارخانه و بازگشت به کار، تجمعات متعددی مقابل نهادهای مختلف دولتی در استان گیلان و بنیاد مستضعفان در تهران به عنوان سهامدار اصلی کارخانه برگزار کردند؛ که درنهایت با خروج شماری از کارگران، موضوع بلاتکلیفی ۶۷ نفر ازکارگران ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال ۹۵ این کارخانه با همه تجهیزات به همراه یک معدن بزرگ سنگ به یک پیمانکار سنگ فروخته شد”.

نماینده کارگران معترض با بیان اینکه خریدار در حین واگذاری موظف شد در ازای استخراج معادن سنگ آهک، یک صنعت جدید در جوار معدن ایجاد و کارگران بیکار شده را مشغول به کار کند، عنوان کرد: “چند سال است پیمانکار؛ از معادن سنگ این کارخانه در حاشیه شهر لوشان (کوه‌های آسمانسرا) سنگ (تراورتن) استخراج می‌کند اما طبق وعده‌ای که به شورای تامین شهرستان رودبار و سهامداران سابق کارخانه حین واگذاری داده، اقدامی در جهت راه‌اندازی کامل واحد جدید و اشتغال نیمی از کارگران بیکار شده، صورت نداده است”.

وی در پایان با اشاره به اینکه کارگران خواستار بازگشت به کار در واحد صنعتی سابق خود هستند، اعلام کرد: “سالها در این کارخانه قدیمی زحمت کشیده‌ایم و به دلیل مهیا نبودن شرایط کار در منطقه همچنان با چند سر عائله بیکار هستیم حال چرا باید کارفرما با نادیده گرفتن شرایط زندگی ما کارگران قدیمی کارخانه، نیروی کار غیربومی جذب کند”.

تجمع کارگران و کارمندان شرکت آب و فاضلاب اهواز

به گزارش ایرنا، امروز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، حدود ۵۰ نفر از کارگران و کارمندان شرکت آب و فاضلاب اهواز در اعتراض به آنچه که ادغام این شرکت با آبفای روستایی و استان خوزستان عنوان کرده اند، دست به تجمع اعتراضی زدند.

یکی از معترضان با بیان اینکه ادغام شرکت آب و فاضلاب روستایی با استان خوزستان توسط وزیر ابلاغ شده و صحبت‌هایی نیز در خصوص ادغام آبفای اهواز به گوش می‌رسد، گفت: “شرکت های آبفای استان خوزستان و روستایی دارای بدهی بسیاری به پیمانکاران، تامین اجتماعی و کارکنان هستند که در صورت ادغام این مشکل به آبفای اهواز نیز سرایت می‌کند”.

وی ادامه داد: “چهار شهرستان ایران از جمله  اهواز، کاشان، شیراز و مشهد دارای شرکت‌های آبفای مجزا از استان‌های خود هستند از این رو ادغام آنها با شرکت‌های آبفای استان برخلاف مقررات است”.

این معترض در پایان افزود: “هم اکنون شهروندان نارضایتی بسیاری از وضعیت فاضلاب و آب اهواز دارند که در صورت ادغام بر این مشکلات افزوده می‌شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید