خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  علیرغم تایید ابتلا به کرونا؛ نگهداری سام رجبی، فعال محیط زیست در قرنطینه زندان اوین

علیرغم تایید ابتلا به کرونا؛ نگهداری سام رجبی، فعال محیط زیست در قرنطینه زندان اوین

خبرگزاری هرانا – سام رجبی، فعال محیط زیست در زندان اوین، به ویروس کرونا مبتلا شده است. طبق گفته محمد آقاسی، وکیل مدافع این فعال محیط زیست دربند، سام رجبی امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه برای انجام یک عمل جراحی به بیمارستان خارج زندان اعزام شده بود که حین آزمایشات پیش از عمل، پزشکان ابتلای او به کرونا را تایید کردند. در پی روشن شدن جواب آزمایشات آقای رجبی، وی بلافاصله به زندان اوین بازگردانده و به بهداری این زندان منتقل شده است. سام رجبی طی تماسی که با خانواده خود داشته اعلام کرده است که در حال حاضر در بخش قرنطینه زندان نگهداری می شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از انصاف نیوز، سام رجبی، فعال محیط زیست در زندان اوین، به ویروس کرونا مبتلا شده است.

خانواده آقای رجبی ضمن تایید این خبر اعلام کرده‌اند که سام رجبی به بهداری زندان منتقل شده است.

محمد آقاسی، وکیل مدافع سام رجبی در این خصوص می‌گوید: “او برای عمل جراحی که مدتی پیش درخواست داشت، به بیمارستان رفت. امروز قرار بود جراحی شود، اما طی آزمایش‌هایی که برای جراحی باید انجام می‌داد، متوجه شدند جواب آزمایش کرونای او مثبت است و برای قرنطینه شدن به زندان بازگشته است”.

وی در خصوص وضعیت جسمانی این فعال محیط زیست دربند نیز توضیح می‌دهد که ظاهرا آقای رجبی نشانه‌ و علائمی ندارد. یا اینکه تازه به بیماری کرونا دچار شده و یا ناقل بی‌علامت است و از آنجایی که حکم او بالای ۵ سال بوده با درخواست او موافقت نشده است.

سام رجبی پیش از این نیز در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۹۹، به دلیل احتمال ابتلا به بیماری کرونا به بیمارستان طالقانی تهران منتقل سپس در روز چهارشنبه ۲۸ اسفندماه پس از منفی اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونا و اعلام ابتلایش به آنفولانزا از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد.

کتایون رجبی خواهر سام رجبی پیشتر در این خصوص گفته بود: “برای اینکه مسئولین زندان باور کنند که جان برادرم در خطر است چه اتفاقی باید رخ دهد؟ سام از بیماری ریوی در رنج است و آن را اطلاع داده اما چون متهم محیط زیستی است کسی اعتنایی نمی‌کند. من هم اینک اعلام کردم تا نتوانید ادعا کنید که خبر نداشتید”.

سام رجبی به همراه ۷ متهم دیگر این پرونده به نام های مراد طاهباز، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیست در ایران بیش از ۲ سال گذشته را در در زندان اوین به سر برده‌اند. از این میان عبدالرضا کوهپایه در تاریخ ۱۷ اسفندماه به مرخصی اعزام شده است.

جلسات دادگاه این فعالان محیط زیستی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. بر اساس حکم صادره، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز هرکدام به ۱۰ تحمل سال حبس تعزیری، طاهر قدیریان و هومن جوکار هرکدام به تحمل ۸ سال حبس تعزیری، امیرحسین خالقی، سام رجبی و سپیده کاشانی هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و عبدالرضا کوهپایه نیز به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

روز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه از صدور رای قطعی توسط دادگاه تجدید نظر برای ۸ متهم پرونده فعالان محیط زیست خبر داد. اسماعیلی در خصوص اتهامات مطروحه و احکام قطعی این شهروندان گفت: “مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به اتهام همکاری با آمریکا به ۱۰ سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت امریکا محکوم شده‌اند”. وی افزود: “هومن جوکار و طاهر قدیریان به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۸ سال حبس و سام رجبی و سپیده کاشان دوست (کاشانی) به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۶ سال حبس محکوم شده‌اند”. سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: “امیرحسین خالقی حمیدی به اتهام جاسوسی به ۶ سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۴ سال حبس محکوم شدند”.

هرانا پیشتر در گزارشی مفصل به آخرین وضعیت این متهمین در زندان اوین پرداخته بود. در این گزارش اشاره شده بود که برخی از این متهمان از جمله یکی از زنان، به قصد اخذ اعترافات اجباری در ایام بازجویی مورد بدرفتاری و آزار جنسی قرار گرفته است. او تهدید به تجاوز شده و وضعیت بسیار بحرانی را در زندان سپری می‌کند. این زندانیان بعضا بیمار هستند و با شرایط روحی نامناسبی دست و پنجه نرم می‌کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید