خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  جلسه دادگاه فریبا عادلخواه برگزار شد

جلسه دادگاه فریبا عادلخواه برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه،‌ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فریبا عادلخواه، زندانی دوتابعیتی در زندان اوین جهت اخذ آخرین دفاعیات در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. پیشتر سعید دهقان، وکیل مدافع این زندانی در خصوص اتهامات مطروحه علیه وی اعلام کره بود که نظر به قرار منع تعقیب صادره در خصوص دو اتهام «جاسوسی و تشویش اذهان عمومی» برای خانم عادلخواه، دادگاه در مورد ایشان به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت» رسیدگی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹،‌ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات فریبا عادلخواه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، طی این جلسه آخرین دفاعیات از خانم عادلخواه اخذ شده و در مهلت مقرر قانونی حکم صادر خواهد شد.

روز سه شنبه ۶ اسفندماه ۹۸، سعید دهقان از انتقال فریبا عادلخواه به بهداری زندان اوین خبر داد و ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی موکلش گفت که کلیه‌های خانم عادلخواه در اثر اعتصاب غذای طولانی مدت آسیب دیده است.

در تاریخ ۱۸ بهمن ماه، سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادلخواه و گابریل مارشال از ارجاع پرونده موکلانش به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی خبر داده بود.

به گفته سعید دهقان “پرونده فریبا عادلخواه و رولاند گابریل مارشال به شعبه ١۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ارجاع شد. نظر به قرار منع تعقیب صادره در خصوص دو اتهام «جاسوسی و تشویش اذهان عمومی» برای خانم عادلخواه، دادگاه در مورد ایشان به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت» رسیدگی خواهد کرد و در مورد مارشال نیز تنها اتهام همان «اجتماع و تبانی» است”.

گفتنی است فریبا عادل خواه در تاریخ ۳ دی ماه ۹۸ طی یک نامه سرگشاده به همراه کایلی مور گیلبرت شهروند استرالیایی بازداشت شده در ایران از اعتصاب غذای خود خبر داده و گفته‌ بودند که در مدت بازداشت تحت شکنجه‌های روانی قرار داشته‌ و از بسیاری حقوق ابتدایی خود محروم بوده‌اند. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ماه و پس از ۵۰ روز به اعتصاب غذای خود خاتمه داد.

لازم به ذکر است، اواخر تیرماه سال جاری علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران،خبر از بازداشت فریبا عادل خواه داده بود. این شهروند دوتابعیتی در تاریخ ۱۷ خردادماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده بود.

رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی نیز در ماه ژوئن حین سفر به ایران که برای دیدار با خانم عادل خواه صورت گرفته بود، بازداشت شد.

روز سه شنبه ۱۹ آذر ماه، پس از گذشت ۶ ماه از بازداشت این زوج فرانسوی، برای این پرونده قرار وثیقه صادر شد اما علیرغم موافقت قاضی پرونده جهت آزادی موقت، معاون دادستان با این امر مخالفت کرده و لذا برای رفع اختلاف، پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه، در خلال نشت خبری، سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اینکه «کیفرخواست این افراد صادر شده و هم اکنون نیز در زندان هستند» از برگزاری دادگاه این زوج در تاریخ ۱۳ اسفندماه ۹۸ خبر داد”.

فریبا عادل‌خواه در رشته جامعه شناسی در دانشگاه استراسبورگ در شرق فرانسه آموزش دیده و دکترای خود را در “مردم شناسی اجتماعی و قوم شناسی” از مدرسه “مطالعات عالی علوم اجتماعی” در پاریس دریافت کرده است. وی سالیان درازی است که به عنوان پژوهشگر و مدیر پژوهش، در “بنیاد ملی علوم سیاسی “در پاریس به کار مشغول بوده است. همچنین علاوه بر حضور در مجامع علمی کشورهای مختلف جهان، در دانشگاه‌های ایران نیز با موضوعاتی چون اقتصاد و سیاست سخنرانی‌هایی را انجام می‌داده و به طور مرتب در حال رفت و آمد به ایران بوده است.

خانم عادل‌خواه نویسنده کتاب‌هایی مانند “انقلاب باحجاب: زن مسلمان ایرانی” و “مدرن بودن در ایران” است و سال گذشته هم کتاب دیگری با نام “هزار و یک مرز ایران: سفر و هویت” از او منتشر شد. این کتاب‌ها به زبان فرانسوی منتشر شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید