خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, زندانیان  >  با صدور قرار قبول اعاده دادرسی، پرونده آرمان عبدالعالی، کودک_مجرم محکوم به اعدام دوباره بررسی می شود

با صدور قرار قبول اعاده دادرسی، پرونده آرمان عبدالعالی، کودک_مجرم محکوم به اعدام دوباره بررسی می شود

خبرگزاری هرانا – همزمان با صدور قرار قبولی اعاده دادرسی، پرونده آرمان عبدالعالی، کودک_مجرم محکوم به اعدام، بار دیگر در شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. آقای عبدالعالی متهم است در سال ۹۲ در حالی که کمتر از ۱۸ سال داشته غزاله شکور را به قتل رسانده است. پیکر غزاله تاکنون پیدا نشده و آرمان چند بار بعد از اعتراف به قتل، این اتهام را رد کرده است. عفو بین‌الملل می‌گوید او در زمان دستگیری کودک بوده است و اعدام او نقض فاحش قوانین بین‌المللی خواهد بود. پیش از این نیز در دی ماه سال گذشته، اجرای حکم اعدام این متهم، با اخذ مهلت از اولیای دم مقتول متوقف شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا،‌ همزمان با صدور قرار قبولی اعاده دادرسی، پرونده آرمان عبدالعالی، کودک_مجرم محکوم به اعدام، بار دیگر در شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، وکیل متهم با توجه به اینکه جسد مقتول پیدا نشده و همچنین با طرح این موضوع که خانواده غزاله چند ماه بعد از ماجرای قتل دخترشان از دانشگاه برای وی مرخصی تحصیلی گرفته بودند، موکلش را بی‌گناه دانسته و درخواست اعاده دادرسی داده و این درخواست اکنون از سوی قضات دیوان عالی کشور پذیرفته شده است.

این درحالی است که پدر و مادر غزاله درباره موضوع گرفتن مرخصی تحصیلی برای دخترشان می‌گویند با توجه به اینکه هیچ سرنخی از جسد دخترمان پیدا نکردیم و امید داشتیم شاید دخترمان زنده باشد، با همین تصور از دانشگاهش یک ترم مرخصی گرفتیم.

گفتنی است که پیشتر حکم اعدام آرمان عبدالعالی، کودک مجرم محبوس در زندان رجایی شهر که قرار بود سحرگاه روز چهارشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸، در زندان رجایی شهر اجرایی شود، با اخذ مهلت یک ماهه اولیای دم مقتول متوقف شده بود. به‌گفته حسین شاملو احمدی، وکیل مدافع این کودک مجرم، «خانواده غزاله شکور به آرمان یک ماه فرصت دادند تا به شبهات این پرونده پاسخ دهد».

آرمان عبدالعالی متهم است در سال ۹۲ در حالی که کمتر از ۱۸ سال داشته، دوست دخترش غزاله شکور را به قتل رسانده است. گفته می‌شود او پس از بازداشت و در مراحل بازجویی به قتل غزاله اعتراف کرده و گفته بود “من بخاطر عشق زیادی که به غزاله داشتم و او از ازدواج من با خودش امتناع می‌کرد، او را هل دادم و غزاله به قتل رسید”. بعد از آن اما اعتراف می‌کند که چنین کاری نکردم و منکر قتل می‌شود. پس از طی مراحل پرونده و در حالی که غزاله همچنان ناپدید است و پیکر او نیز پیدا نشده است، دادگاه آرمان را به اعدام محکوم کرد و پرونده به دیوان عالی کشور و سپس به دادگاه تجدیدنظر ارجاع داده می‌شود و نهایتا پس از شش سال حکم اعدام آرمان تایید شد.

روز سه‌شنبه ۱۰ دی ماه عفو بین‌الملل از مقامات ایران خواست اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی را که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشته، متوقف کند. عفو بین‌الملل گفته بود او در زمان دستگیری کودک بوده است و اعدام او نقض فاحش قوانین بین‌المللی خواهد بود. دادگاه در حکم خود تایید کرده که متهم در زمان قتل کمتر از ۱۸ سال سن داشته اما اضافه کرده که او “به قبح عمل انجام شده وقوف داشته است”. او اکنون ٢۴ ساله است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید