خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ ساعت ۱۰:۳۹:۳۱

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی شهرستان خوی

مرگ یک کولبر بر اثر سرمازدگی در ارتفاعات مرزی شهرستان خوی

خبرگزاری هرانا –  یک کولبر در ارتفاعات مرزی شهرستان خوی واقع در استان آذربایجان غربی، بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، یک کولبر در ارتفاعات مرزی شهرستان خوی، بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داد.

هویت این کولبر “آزاد عمری، ۲۲ ساله، اهل روستای راویان از توابع بخش قطور” احراز شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید