خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از دو اعتصاب غذا در زندان‌های قرچک ورامین و تهران بزرگ

گزارشی از دو اعتصاب غذا در زندان‌های قرچک ورامین و تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – صونا حق بیان، شهروند بازداشتی در زندان قرچک ورامین از روز جمعه ۲۳ اسفندماه در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی دست به اعتصاب غذا زده است. خانم حق بیان در تیرماه امسال پس از بازگشت به کشور توسط نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و پس از ده روز بازجویی به زندان قرچک ورامین منتقل شد. همچنین پیمان اسلام زاده، زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ از روز پنج شنبه ۲۲ اسفندماه در اعتراض به عدم درج موافقت دادیاری با آزادی مشروط خود در پرونده دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صونا حق بیان، شهروند بازداشتی در زندان قرچک ورامین از روز جمعه ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۸ دست به اعتصاب غذا زده است.

خانم حق بیان با گذشت بیش از ۸ ماه کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشت به سر می برد. وی در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

صونا حق بیان در ۹ تیرماه ۱۳۹۸ پس از بازگشت به ایران از کشور گرجستان توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و توسط ماموران به منزل منتقل شد. ماموران با اتمام بازرسی منزل وی را با چشم‌بند به بازداشتگاه نامعلومی منتقل کردند. او نهایتا در تاریخ ۱۸ تیرماه ۹۸ پس از پایان مراحل بازجویی با صدور قرار بازداشت به زندان قرچک ورامین منتقل شد. کیفرخواست پرونده خانم حق بیان در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۹۸ “قاچاق انسان” صادر شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت خانم حق بیان در این خصوص به هرانا گفت: “صونا حق بیان پیشتر به کشور گرجستان مهاجرت کرده و در آنجا مشغول به کار تورلیدری و اجاره منزل به مسافران بود که در تیرماه امسال در بازگشت به کشور به قصد دیدار خانواده بازداشت شد. او به مدت یک هفته در مکانی نامعلوم نگهداری شد و در خصوص ارتباط با یکی از مسافران مورد بازجویی قرار گرفته بود.” بنا به گفته این منبع مطلع، این مسافر به “افساد فی الارض” متهم شده و هنوز در بازداشت بسر می‌برد. خانم حق بیان به دلیل ارتباط با وی و اجاره دادن منزل به او در گرجستان به قاچاق انسان متهم شده و تاکنون با دخالت وزارت اطلاعات از دسترسی به وکیل محروم بوده است.

صونا حق بیان، فرزند ابراهیم و متولد ۱۳۶۲ است. او مادر یک پسر ۹ ساله است که مبتلا به بیماری “سندرم داون” است. پسر او پس از بازداشت وی در شرایط روحی نامناسبی تحت سرپرستی مادر صونا حق بیان نگهداری می‌شود. او هم‌اکنون در بند سلامت زندان قرچک ورامین بسر می‌برد.

همچنین پیمان اسلام زاده، زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ از روز پنج شنبه ۲۲ اسفندماه دست به اعتصاب غذا زده است.

اعتصاب غذای آقای اسلام زاده در اعتراض به عدم درج موافقت دادیاری با آزادی مشروط خود در پرونده دست به اعتصاب غذا زده است.

این شهروند به اتهام “خرید، فروش و نگهداری سلاح جنگی و سلاح شکاری” به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و گفته می‌شود پیشتر دادگاه عمومی و انقلاب لارستان با آزادی مشروط وی موافقت کرده بود.

در متن نامه اعلام محکومیت قطعی کیفری وی با موضوع اعلام محکومیت به زندان اوین در ادامه آمده است: “مدیر محترم زندان اوین! سلام علیکم! با توجه به نیابت شماره ۹۱۰۲۹۹۱ مورخ ۱۳۹۶/۹/۱۹ دادیار شانزده اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان لارستان. بدین وسیله محکومیت قطعی محکوم علیه با مشخصات ذیل اعلام می‌گردد. ضمن ابلاغ محکومیت مذبور به زندانی به محض اتمام محکومیت ابلاغی چنانکه به علت دیگری بازداشت نباشد. فورا از زندان آزاد و مراتب جهت درج سابقه به این اجرا اعلام گردد.. ۱۳۹۷/۷/۴. نام قاضی صادرکننده حکم: شعبه اول دادگاه انقلاب دادگستری شهرستان لارستان . دادیار واحد اجرای احکام شعبه اول اجری احکام دادسرای ناحیه ۳۳ مقدس، محمدحسین عباسی. ۱۳۹۷/۹/۴”

پیمان اسلام زاده، فرزند بایزید، شهروند سنی مذهب و متولد ۱۳۵۶ است.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید