خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  زندانی شکنجه شده اعتراضات آبان؛ حمید خسروپور به ۱ سال حبس و “ارائه خدمات تحت‌نظر بسیج” محکوم شد

زندانی شکنجه شده اعتراضات آبان؛ حمید خسروپور به ۱ سال حبس و “ارائه خدمات تحت‌نظر بسیج” محکوم شد

خبرگزاری هرانا – حمید خسروپور، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی علاوه بر این به عنوان مجازات تکمیلی به ۳ ماه ارائه خدمات عمومی رایگان به مناظق محروم، تحت نظر بسیج محکوم شده است. این حکم امروز یکشنبه ۲۵ اسفندماه در زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شده است. آقای خسروپور در زمان بازداشت توسط ماموران به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. ماموران اطلاعات سپاه در جریان مراحل بازجویی وی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه اقدام به ضرب و شتم و شکستن یا کشیدن ناخن‌های وی کرده بودند. آقای خسروپور در پی ضرب و شتم و شکنجه در جریان مراحل بازجویی دچار لکنت زبان و لرزش دست شدید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حمید خسروپور، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری صادره شده و امروز یکشنبه ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۸ در زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شده است، آقای خسروپور، از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی علاوه بر این به عنوان مجازات تکمیلی به ۳ ماه ارائه خدمات عمومی رایگان به مناظق کم برخوردار (محروم) ظرف مدت سه ماه، روزی چهار ساعت، تحت نظر بسیج سازندگی محکوم شده است.

در متن دادنامه صادره علیه آقای خسروچور آمده است: “در خصوص اتهام آقای حمید خسروپور، دایر بر اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق توافق اولیه و تشریک مساعی برای ایجاد ناآرامی و فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی، توهین به رهبر انقلاب، موضوع گزارش سازمان اطلاعات تهران به شرح کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران (ناحیه ۳۳) دادگاه با بررسی همه محتویات و اوراق و اعمال نظر در فرایند قضایی اظهارات مقرون به صحت وی، یک سال حبس به اتهام اجتماع و تبانی و برای مجازات تکمیلی ارائه خدمات عمومی رایگان به مناظق کم برخوردار ظرف مدت سه ماه، روزی چهار ساعت، تحت نظر بسیج سازندگی صادر و اعلام می‌نماید.”

دادگاه از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی” و “توهین به رهبر انقلاب” نیز آقای خسروپور را تبرئه کرده است.

حمید خسروپور، در تاریخ ۱۱ آذرماه امسال پس از اعتراضات سراسری آبان ماه توسط نیروهای قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران در تهران بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. آقای خسروپور مدتی بعد پس از پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

آقای خسروپور در زمان بازداشت توسط ماموران به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. ماموران اطلاعات سپاه در جریان مراحل بازجویی وی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه اقدام به ضرب و شتم او و شکستن یا کشیدن ناخن‌های وی کرده بودند (به دلیل بسته بودن چشم نوع اقدام مشخص نیست). آقای خسروپور در پی ضرب و شتم و شکنجه در جریان مراحل بازجویی دچار لکنت زبان و لرزش دست شدید شده است.

حمید خسروپور، فرزند لطف الله، متولد ۱۳۵۲، متاهل، ساکن محله یافت آباد تهران است. آقای خصروپور پدر دو فرزند است. یکی از فرزندان وی کلاس ششم و دیگری دانشجوی رشته حقوق است. حمید خسروپو از ۲۰ سال پیش به عنوان کارمند در بانک رفاه مشغول به کار بوده است.

هرانا پیشتر در تاریخ ۱۴ بهمن ماه در گزارشی ضمن احراز هویت ده‌ها تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری آبان ماه و دی ماه امسال که در زندان تهران بزرگ بسر می‌برند، به آخرین وضعیت و شرح محل نگهداری آنها پرداخته بود.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید